Targoncákra szerelhető kiegészítők

Címszavakban

A targoncák sokoldalúságát nemcsak a különböző emelőoszlopok, meghajtások vagy kezelői pozíciók adják, hanem az is, hogy számos szerelékkel és adapterrel kiegészíthetők, így igazodva a különféle ipari, logisztikai feladatokhoz. Egyaránt léteznek bálafogók, tekercsfogók, kartondoboz-fogók, hordófogók, darugémek, kanalak és sok egyéb speciális kiegészítő. Emellett a targoncavillák sem egységesek: különleges kialakítású, szikramentes, rozsdamentes vagy épp mérleges villák is elérhetők. Mindezeket a kiegészítőket általában a villakocsira vagy magára a targonca villájára lehet rögzíteni – természetesen meghatározott terhelhetőségi, munkabiztonsági és szerelési feltételek mellett. A következőkben bemutatom a legfőbb adaptertípusokat és a targoncavillák kialakítását, valamint kitérek a villahosszabbítók alkalmazásának és használatának szabályaira is.

Targoncákra szerelhető adapterek, megfogók

Az adapterek vagy munkaszerelékek olyan kiegészítők, amelyekkel a targonca a hagyományos villás megfogáson túl más rakománytípusokat is biztonságosan kezelni tud. Ide tartoznak többek között:

  • Bálafogók: textil-, szivacs- vagy papírbálák megfogására. Oldalsó pofák közrefogják a bálát, ezáltal raklap nélkül is szállítható.
  • Tekercsfogók: papírtekercsek vagy egyéb hengeres tárgyak, pl. műanyag fólia-tekercsek mozgatására. Lehetnek önzárók, vagy villára tűzhetők, illetve hidraulikusan működtethetők.
  • Kartondoboz-fogók: nagyobb kartondobozok megfogását teszik lehetővé sérülésmentesen, raklap nélkül. A pofák enyhe nyomást fejtenek ki a doboz oldalfalára.
  • Hordófogók: hordók felvételére, megemelésére, billentésére szolgáló adapterek. Léteznek mechanikus (peremcsípő) és hidraulikus kivitelben, akár dupla hordófogóként is.
  • Beton- és téglarakat-fogók: a betonelemek, téglák egymásra rakott kötegeit lehet velük megfogni és mozgatni, időnként buktatható tartállyal kiegészítve.
  • Darugémek: a villa helyére vagy a villára rögzített emelési konzol, amely daruszerű módon megnyújtja a targonca hatósugarát. Villakocsira vagy villára szerelhető verziók léteznek.
  • Kanáladapterek: ömlesztett anyagok, például homok, sóder, gabona mozgatására. Vannak mechanikus, villára húzható kivitelek, illetve hidraulikusan dönthető, villakocsira szerelhető kanalak.
  • Egyéb kiegészítő berendezések: például villapozicionáló (a villák közti távolságot lehet hidraulikusan állítani), rakatleszorító, rönkleszorító, szerelőkosár (emberemelésre), szállítótüske (hengeres tárgyakhoz) stb.

Minden esetben kiemelt fontosságú, hogy a targonca teherbírása és stabilitása változhat a szerelék felszerelésekor. A munkaszerelék tömegét is hozzá kell adni a rakomány tömegéhez, és ennek megfelelő terhelési diagrammal kell felszerelni a targoncát, hogy ne következzen be túllépés vagy instabilitás.

A targoncavilla kialakításai és típusai

A standard homlokvillás targonca általában két acélvillával emeli a rakományt. Ezeknek a villáknak azonban többféle kialakítása létezhet, attól függően, milyen környezetben vagy milyen célra használjuk:

  • Standard acélvilla: a hagyományos, U szelvényű ötvözött acélból kialakított villa. Tipikusan csapos vagy kampós rögzítésű a villakocsihoz.
  • Szikramentes villa: szikramentes bevonattal vagy réz-ötvözetből készül, olyan területeken, ahol robbanásveszélyes környezet van (vegyi üzem, festék- vagy lakkgyártás). Célja, hogy a villa ne okozzon szikraképződést ütközéskor.
  • Rozsdamentes villa: korróziótűrő anyagból a szigorú higiéniai vagy magas páratartalmú környezethez (élelmiszeripar, hűtőházak). Ezek drágábbak, de nem rozsdásodnak.
  • Rúdra fűzhető, felcsavarozható vagy felhajtható villa: speciális szerelési megoldás, ha a villát bizonyos esetekben le kell venni vagy elfordítani használat után, esetleg a targonca multifunkcionális módon több fajta villát visz magával.
  • Védőanyaggal bevont villa: ha kényes felületű vagy könnyen sérülő áruval dolgozunk (pl. szilikátüveg, burkolólapok), a villa felületét gumírozással, műanyagbevonattal is elláthatják a felületsérülések elkerülésére.
  • Mérleges villa: beépített súlymérő rendszerrel rendelkezik, a kezelő rögtön le tudja olvasni a rakomány tömegét. Ez felgyorsítja a leltározást, a logisztikai folyamatokat.
  • Kitolható / teleszkópos villa: hidraulikusan vagy mechanikusan meghosszabbítható, hogy a rakományt mélyebbre beérve is felvehesse a targonca. Tipikus példája a double deep raktározás.

Ezek a speciális targoncavillák hozzájárulnak ahhoz, hogy a gép pontosabban vagy éppen biztonságosabban kezelje az adott rakományt a munkakörnyezet igényeihez alkalmazkodva.

A szerelékek csatlakoztatása és rögzítése

Az adapterek, megfogók két fő módon rögzíthetők a targoncához:

  • Közvetlenül a villára: a villa hegye vagy teste szolgál rögzítési pontként, ahová felcsúsztatható, felakasztható vagy épp csavarokkal, csapszegekkel rögzíthető az adapter (pl. hordófogó, villára húzható kanál, egyszerű mechanikus darugém). Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy a rögzítés stabil legyen, ne mozduljon el a szerelék munka közben. Ha hidraulikus funkció (fogás, döntés) is van, hidraulika csővezetékeket kell a szerelékhez csatlakoztatni.
  • A villakocsira (emelőkocsira): az ISO szabvány szerinti kampós, csapos vagy csatlakozó felületen illeszkedhet a szerelék. Itt szilárdabb, stabilabb kapcsolódás érhető el, és a hidraulika vezetékeket általában könnyebb csatlakoztatni, ha a targonca rendelkezik plusz hidraulikakörrel. Ez a megoldás jobb nagy méretű, nehezebb adapterekhez (pl. bálafogók, villapozicionáló, raklapleszorító), mert a teherközéppont kedvezőbben alakul, mint ha a villa végén lenne a plusz súly.

Minden esetben a targonca gyártói előírásai és a gépkönyv utasításai szerint kell eljárni. Bizonyos gyártók azt is előírják, hogy a szerelék felszerelését, beállítását, hidraulikai bekötését csak megfelelő képzettséggel vagy szervizháttérrel lehet végezni. A terhelhetőség (emelési diagram) is változik: a szerelék saját tömege csökkenti a hasznos teherbírást, és a teherközéppontot előrébb viheti, ami instabilitást okozhat, ha nem kalkulálunk vele.

Villahosszabbítók kialakítása és rögzítése

A villahosszabbító egy olyan eszköz, amely a meglévő targoncavillákra húzható, ezzel megnövelve a hasznos felületet a rakomány alátámasztására. Hasáb alakú, jellemzően acél kivitelű, könnyű, de tartós szerkezet, amelyet nagy méretű, de könnyebb rakományokhoz használnak. Például egy nagyméretű, de nem túl nehéz fa- vagy műanyag láda esetében biztonságosabb, ha a hosszabb villa teljesen alátámasztja a raklapot vagy dobozt, mint ha félig lelógnának a végei.

A villahosszabbítót fel kell húzni a meglévő targoncavillára, majd a végén levő furatba csapszeg behelyezésével rögzíteni. Így nem csúszik le, és nem mozdul el oldalirányban. Kiemelt biztonsági szabály, hogy a villahosszabbító nem lehet túl hosszú a targonca eredeti villájához képest – az előírások szerint általában a hosszabbító teljes hossza nem haladhatja meg a villa hosszának 60%-át. Ez a szabály arra szolgál, hogy ne alakuljon ki veszélyes teherközéppont-eltolódás, ami a targonca orrát megemelheti vagy instabillá teheti. (Példa: ha a targonca eredeti villája 1000 mm, a villahosszabbító nem lehet nagyobb 1600 mm-nél.)

A villahosszabbító használatának szabályai

  • Gyári, megfelelő minősítésű megoldás: Csak olyan villahosszabbítót szabad használni, amelyet a gyártó vagy hitelesített gyártómű készített. A házilag barkácsolt szerkezetek veszélyesek lehetnek, mert nem garantált az anyagminőség és a geomet­riai stabilitás.
  • Megfelelő rögzítés csapszeggel: A villahosszabbítót mindig biztosítani kell, nehogy munka közben elmozduljon. A nem stabilan rögzített hosszabbító lecsúszhat, megdőlhet vagy elszabadulhat.
  • Új terhelési diagram használata: A targonca névleges teherbírása csökken a villa hosszabbításakor. Ilyenkor új teherdiagram szükséges, amin látható, hogy az előrébb tolt teherközéppont miatt mennyit veszít a gép a kapacitásból. Ezt a diagramot elérhetővé kell tenni a kezelő számára.
  • Csak a megfelelő rakományhoz: A hosszabbító nagy, de viszonylag könnyű rakományokra alkalmas. Ha a rakomány tömege túl nagy, akkor az előtét és a megnövelt kinyúlás instabillá teszi a targoncát. Mindig ellenőrizni kell a terhelhetőségi határokat.
  • Ne lépjük túl a gyártói hosszkorlátot: Mint említettük, tipikus szabály, hogy a villahosszabbító hossza a targonca eredeti villa hosszánál csak bizonyos százalékkal lehet nagyobb (pl. 60%), különben előfordulhat felborulás vagy az emelőoszlop túlterhelése.

Ezek a szabályok mind a munkabiztonságot és a stabil működést garantálják. A villahosszabbító nélkülözhetetlen kiegészítő lehet bizonyos helyzetekben, de csak akkor, ha betartjuk az előírásokat és nem élünk vissza a megnövelt emelési felülettel.

Összegzés

A targoncaszerelékek és adapterek a gépek sokoldalúságát növelik, lehetővé téve különféle rakománytípusok – bálák, hordók, tekercsek, ömlesztett anyagok – biztonságos kezelését. A targoncavillák maguk is többféle kialakítással készülnek, hogy igazodjanak a speciális igényekhez (szikra- és rozsdamentes, gumiborítású, mérleges stb.). A szerelékek vagy a villára, vagy a villakocsira rögzíthetők, és ha hidraulikus működtetést igényelnek, gondoskodni kell a megfelelő csatlakozásról. Bármilyen kiegészítőt építünk is be, a targonca biztonsági határait tiszteletben kell tartani: a plusz tömeg, az előre tolódott teherközéppont csökkenti a névleges teherbírást, amit egy módosított teherdiagrammal kell jelezni. A villahosszabbítók praktikusak a terjedelmes, de könnyebb rakományok alátámasztására, ám csak az előírt hosszig és megfelelően rögzítve használhatók. Összességében, a gyári megoldások, a megfelelő rögzítés és a módosított terhelési diagram alkalmazása a kulcsa annak, hogy a targoncákon használt adapterek valóban növeljék a hatékonyságot, és ne vezessenek veszélyes helyzetekhez.

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024