Targoncavezető nők

Címszavakban

Az elmúlt évtizedekben egyre inkább felpörgött a logisztikai és raktározási szektor, ami számtalan új munkahelyet teremtett. A gépesített árumozgatásban – így a targoncavezetés területén is – jelentős a szakemberhiány. Nem meglepő, hogy nőként is egyre többen gondolkodnak azon, hogy érdemes lenne targoncavezetői jogosítványt szerezni, és ilyen munkakörben elhelyezkedni. Sokakban él azonban a kérdés: „Vajon nőként is lehet-e targoncát vezetni?”, „Nem túl nehéz vagy férfias szakma ez?”, „Mik az esélyek, és mit tapasztalnak azok, akik már évek óta dolgoznak így?

Ebben a cikkben átfogóan bemutatom, miért nem akadály a női mivolt egy targonca vezetői állásban, miképp szerezhető meg a jogosítvány, milyen munkalehetőségekre számíthatsz, és hogyan érdemes felkészülni arra, hogy többnyire férfiak dominálta környezetben fogsz dolgozni. Kitérünk a munka fizikai és pszichológiai aspektusaira, a munkabérre és a karrierlehetőségekre, illetve arra is, milyen tapasztalataik vannak azoknak, akik már megtették ezt a lépést.


A targoncavezetésről általában

A targoncavezetői munka alapvetően a raktározási és logisztikai területhez kapcsolódik. A targoncákkal (villástargoncával, tolóoszlopossal, gyalogkíséretűvel, stb.) jellemzően raklapos árukat, dobozokat, vagy egyéb nagyobb tételeket mozgatnak a raktárakon belül, kamionokból ki- és berakodáskor, illetve a termelés különböző állomásai között. A gépek kialakítása teszi lehetővé, hogy egyetlen ember – a targonca kezelője – nagy tömegű, akár több tonnás terhet is biztonságosan felemeljen és arrébb helyezzen. A modern raktárakban a hatékonyság egyik kulcsa éppen az, hogy minél gyorsabb és megbízhatóbb a gépesített anyagmozgatás.

Sokan hiszik azt, hogy a targoncavezetés kimerítő, durva, fizikai munka, amit csak erős férfiak tudnak ellátni. Ez azonban nincs így. Magát a gépet vezeted, nem kell szó szerint megemelni a tonnás raklapot. A fő feladatod az, hogy biztonságosan, pontosan, előírások szerint emeld és szállítsd a terhet. A modern villástargoncáknak komfortos vezetőfülkéje van, kormányával és pedáljaival csak az irányt és az emelési műveletet vezérled. A fizikai erőnél sokkal fontosabb a jó koordináció, az odafigyelés, a pontosság és a szabályok betartása. Ezek pedig nem nemfüggő tulajdonságok.


Nők aránya a targoncavezetők között – Egyre többen vállalják

Ugyan még mindig többségben vannak a férfiak ebben a szakmában, de egyre több nő is megjelenik a raktárakban a gépkezelői pozíciókban. A 2023–2024-re vonatkozó munkaerőpiaci felmérések szerint a nők aránya a targoncás munkakörökben kb. 8–10% körül mozog Magyarországon, ám ez a szám fokozatosan emelkedik. A logisztikai vállalatok és a nagy raktárak egyre nyitottabbak a női munkaerő alkalmazására, hiszen sok pozitív tapasztalat gyűlt össze: a női munkatársak körültekintőbbek, precízebbek lehetnek, és a munkaszervezés szempontjából nagy segítség, ha szélesebb munkaerő-kínálatból válogathatnak.

Nyugat-Európában még elterjedtebb, hogy nők is dolgoznak targoncavezetőként: az ottani raktárakban 15–20% közötti a női arány. Különösen Skandináviában és Németországban nem számít különösnek, ha egy hölgy ül a targonca kormánya mögött. Ez azt mutatja, hogy a nemzetközi trendek is abba az irányba mutatnak, hogy ez egy teljesen elfogadott és normális lehetőség nők számára is.


Fizikai és mentális elvárások – Tévhitek és valóság

Természetesen vannak fizikai terheléssel járó helyzetek is. Kisebb, „gyalogkíséretű” vagy „álló vezetőállásos” targoncák esetén többször kell le- és felszállni, mozogni a raktárban, dobozokat, raklapokat kézzel igazgatni. Egy homlokvillás, ülő vezetésű targonca esetén nagy részben a gépben ülsz, minimális gyaloglással. Mégis, nincsenek kimagasló erőkifejtést kívánó feladatok, hiszen maga a gép emeli a terhet. A legfontosabb a precíz figyelem és a biztonsági szabályok betartása.

Nagyon fontos a megfelelő testtartás, hiszen a hosszú műszakok során akár 8–12 órát is a vezetőfülkében tölthetsz. Emiatt a hát- és derékfájás megelőzése érdekében érdemes figyelni a gép ülésének beállítására, és a munkavédelmi szakemberek által javasolt rendszeres átmozgatásra, nyújtásra. A cég általában biztosítja a megfelelően párnázott ülést, deréktámasszal. Az is lehet szempont, hogy fel kell emelni a targoncán a villa villatávolságát, de ehhez sem feltétlenül kell nagy erőkifejtés – sok modern gépnél automatikus beállítás van, vagy egy egyszerű kar segítségével mozdítható el a villa.

Mentális oldalról pedig: a targoncavezetői munkát a fokozott figyelem, a folyamatos koncentráció jellemzi. Gondolni kell a munkabiztonságra, észre kell venni a veszélyhelyzeteket, helyet kell adni más gépeknek, embereknek, be kell tartani a raktár forgalomszervezési szabályait. Sok nő kifejezetten alaposabb és rendszerezőbb, ami ebben a munkakörben kifejezetten előnyt jelent – a munkaadók is tapasztalják, hogy a női targoncások kevesebb koccanást, kevesebb rakománykárosodást okoznak. Ez természetesen egyéni különbségek függvénye, nem általánosítható, de számos helyen pozitív példaként tartják számon a női kezelők megbízhatóságát.


Milyen jogosítvány kell, és hogyan szerezhető meg nőként?

Magyarországon targoncavezetői jogosítvány szükséges ahhoz, hogy valaki jogszerűen kezeljen targoncát. A 2022-ben megújult képzési struktúra szerint a legelterjedtebb gépcsoport az emelővillás targonca. Erre külön tanfolyamot kell elvégezni, amely elméleti és gyakorlati részből áll, majd a hatóságilag (Innovációs és Technológiai Minisztérium, illetve kijelölt szervek) szervezett vizsgán kell megfelelni. A tanfolyam általában 2–4 hét, de intenzív formában akár 1–2 hét alatt is elvégezhető.

Feltételek:

  • Betöltött 18. életév,
  • Min. 8 általános iskolai végzettség (sok helyen érettségit preferálnak, de nem feltétlenül kötelező),
  • Megfelelő orvosi alkalmasság,
  • Magyar nyelv ismerete (az elméleti vizsga magyarul zajlik).

Nőként semmilyen plusz követelmény nincs. A beiratkozás, az orvosi vizsgálat és a vizsga ugyanúgy zajlik, mint a férfi jelentkezők számára. A képzés során lehet, hogy elsőre meglepődsz a csoporttársak többségének férfi mivoltán, de általában elfogadóak és segítőkészek a tanfolyamon részt vevők, hiszen mindenki a vizsga sikeréért hajt. A gyakorlati órákon megtanulod a targonca kezelőszerveit, az emelési manővereket, a raklapok felvételét, a polcok közötti mozgást stb. Ez nem igényel nagy fizikai erőt, sokkal inkább kormányzási ügyességet és nyugodt, precíz mozdulatokat.

A vizsga után a sikeres eredménnyel megkapod a gépkezelői jogosítványt, és már pályázhatsz is különböző raktári-gépkezelői állásokra. Érdemes már a tanfolyam közben keresgélni álláslehetőségeket, mert nagy a kereslet a targoncásokra. Sok helyen a munkáltató maga finanszírozza a jogosítványt, ha aláírsz vele bizonyos időre szóló szerződést.


Álláslehetőségek és bérezés – Érdemes belevágni?

Az elmúlt években a fizikai munkaerő hiánya miatt a targoncás állások bére jelentősen megemelkedett. 2025-ben Magyarországon a kezdő targoncások havonta bruttó 350–400 ezer Ft körül indulhatnak, 1–2 év gyakorlattal ez a bér könnyen 450–500 ezer Ft is lehet, míg nagyobb vállalatnál vagy éjszakai műszakban akár nettó 350–400 ezer Ft körüli összeget is hazavisznek. A tapasztaltabb, specializált targoncások (pl. magasemelős, tolóoszlopos stb.) ennél is többet kaphatnak. Ez már a középfokú végzettséget igénylő pozíciókkal is versenyképes fizetés.

Külföldön még jobb a helyzet bérezés szempontjából. Németországban, Ausztriában vagy a Benelux államokban egy női targoncás is (ugyanúgy, mint egy férfi) akár 1800–2500 euró nettó körüli fizetést kaphat havonta, ami forintban 700–900 ezer Ft-nak felel meg, sőt a szakmai tapasztalattól és a régiótól függően még ennél is magasabb lehet. Természetesen ott a megélhetési költségek magasabbak, de sokan így is vonzónak találják az ilyen fizetést, és szívesen kimennek dolgozni. Nincs jogi akadálya, hogy nőként is ugyanazt a bért kapd, mint a férfi targoncások – a munkaerőkereslet erőteljes nyomást gyakorol a bérek emelésére.

A legtöbb helyen 2 vagy 3 műszakban dolgoznak a targoncások, ami kényelmetlenséggel járhat, de jelentős műszakpótlékot jelent. Az éjszakai vagy hétvégi műszak általában 30–50%-os pótlékkal fizet jobban. Vannak egyműszakos munkahelyek is (például kiskereskedelmi raktárak, kisebb logisztikai telephelyek), ott viszont lehet, hogy az alapbér valamivel alacsonyabb. Összességében elmondható, hogy biztonságos megélhetést és akár továbblépési lehetőségeket is ad ez a szakma. Sok targoncásból idővel műszakvezető, raktárvezető, vagy akár logisztikai koordinátor is lehet, ha szívesen tanul tovább és nyitott a menedzsment feladatokra.


A munkahelyi közeg és a beilleszkedés

Vannak, akik attól tartanak, hogy „egyedüli nő leszek a raktárban” vagy „csúfolni, piszkálni fognak?”. Tapasztalatok szerint a csapatok többsége örül, ha megbízható, ügyes kollegina érkezik, aki igyekszik magas színvonalon végezni a munkáját. Bár előfordulhatnak előítéletek, de a legtöbb helyen a fő szempont, hogy legyen valaki jó dolgozó, tartsa be a szabályokat és segítsen a csapat céljainak megvalósításában. Ha elvégzed a feladataidat megbízhatóan, pontosan, elkerülöd a baleseteket, akkor legtöbbször tiszteletet és megbecsülést kapsz a kollégáktól, nem pedig negatív megkülönböztetést. Idővel pedig kiderül, hogy a fizikai erőnlét sem akadály, hiszen magát a gépet vezeted, a nehezet a targonca emeli meg, neked pedig az eszedre, odafigyelésedre és helyes mozdulatokra van szükséged.

A munkavédelmi felszerelés általában uniszex: munkavédelmi cipő, láthatósági mellény, sisak, de egyre több helyen adnak női méretezésű ruházatot is, hiszen fontos a megfelelő illeszkedés (nem lötyög, nem szorít stb.). Ha ez hiányzik, érdemes jelezni a vezetőnek, hogy a munkaruhát nőknek is kényelmes változatban biztosítsák. A vállalatok egy része felismerte, hogy a multikulturális és vegyes (férfi-női) csapatok jobban teljesítenek, ezért külön figyelmet fordítanak a nők munkavédelmi és komfortigényeire is.

Ha mégis lenne valamilyen zavaró, diszkriminatív vagy szexista viselkedés a kollégák részéről, érdemes jelezni a felettesednek vagy HR-esnek. Sok helyen szigorú belső szabályzat tiltja az ilyesfajta zaklatást. A legtöbb munkahelyen szerencsére ritkák az ilyen esetek, és a nők megbecsült tagjai a csapatnak. De jó, ha tudod, hogy jogilag is védve vagy.


Előnyök nőként – Miért lehet kifejezetten jó választás?

1. Stabil kereseti lehetőség
Nőként – sajnos – több hagyományos fizikai munkakörben alacsonyabb a bér, és sok helyen kevés a nőknek szóló állásajánlat. A targoncavezetés viszont olyan terület, ahol a bérek szinte mindig a piaci kereslet-kínálat alapján alakulnak, és nincs különbség a nemek között. Ez kiváló alkalom arra, hogy stabil anyagi hátteret építs, akár családot is fenntarthass, vagy egyedülállóként is biztonságban élj.

2. Rugalmas munkaidő
Sok logisztikai cég műszakos beosztást kínál, ami – bár néha kényelmetlen – lehetőséget ad a családi kötelezettségek és a munka összehangolására (például ha délutáni műszakot vállalsz, de délelőtt intézheted a gyerekeket vagy más ügyeidet). Vannak 12 órás váltóműszakok is, melyek után több szabadnap következik egyben, ez sokak számára előnyös beosztást jelent.

3. Fejlődési, előrelépési lehetőségek
Nem feltétlenül kell évtizedekig targoncásként dolgozni, ha hosszú távon más jellegű feladatokra vágysz. Sok vállalat belső előléptetési rendszert működtet: a megbízható targoncásokból lehetnek például műszakvezetők, raktárvezetők vagy logisztikai ügyintézők. Ez karrierutat jelent, ami nemcsak magasabb bért, de új kihívásokat is hoz. Nőként sincs akadálya, hogy ezeket a vezetői pozíciókat betöltsd.

4. Munkahelyi megbecsülés
Tapasztalatok szerint, ha nőként beváltod a hozzá fűzött reményeket, és lelkiismeretesen, biztonságosan vezetsz targoncát, a főnökség is nagyra értékeli a teljesítményedet. A jó targoncásokra mindig szükség van, és ha megbízhatóan dolgozol, nagy eséllyel számítanak rád hosszú távon, sőt ajánlásokat is kaphatsz, ha tovább akarsz lépni. A logisztikai ágazat folyamatosan bővül, így rengeteg cég keres minőségi munkaerőt.


Gyakorlati tippek a kezdéshez

  1. Tájékozódj a tanfolyamokról: Nézz körül az akkreditált képzőhelyek honlapján. Győződj meg róla, hogy a kiválasztott tanfolyam valóban hivatalos gépkezelői vizsgát biztosít. Kérdezd meg, milyen gépcsoportokra kapsz jogosítványt – a leggyakoribb a „vezetőüléses villástargonca”.
  2. Tervezz időt az oktatásra és a vizsgára: Mivel nőként lehet, hogy esetleg kevesebb ismerősöd mozog ebben a szférában, eleinte kicsit több időt szánj rá, hogy megértsd a műszaki részeket (pl. a targonca felépítését, az emelési diagramot). Ugyanakkor ne ijedj meg, ha egy-egy kifejezés elsőre idegen.
  3. Nyugodtan kérj segítséget a gyakorlati órákon: A csoporttársaid és az oktatók többsége segítőkész lesz. Ha valamit nem értesz, inkább kérdezz, mint hogy bizonytalanságból rosszul rögzítsd a rakományt. Ne felejtsd: a cél a biztonság és a hatékonyság.
  4. Nézz álláshirdetéseket: Már a tanfolyam ideje alatt elkezdhetsz informálódni a munkaerőpiacon. Keresd a „raktári targoncás” vagy „targoncavezető” pozíciókat. Előfordulhat, hogy a cég feltünteti: „női jelentkezőket is szívesen látunk”. Ne aggódj, ha ezt nem írják ki kifejezetten – a legtöbb helyen semlegesek a hirdetések, és várják a női jelentkezőket is.
  5. Állásinterjún vállald büszkén, hogy nőként választottad ezt a szakmát: Nem hátrány, hanem sokszor előny, hogy egy nem szokványos utat választottál. Emeld ki, hogy megbízható, precíz vagy, betartod a szabályokat, és motivált vagy a munkára.

Tapasztalatok női targoncásoktól

A legtöbb női targoncás úgy nyilatkozik, hogy kezdetben voltak fenntartásaik, hiszen kevés példát láttak maguk körül. Amint elkezdtek dolgozni, hamar rájöttek, hogy a targonca emelési funkciója leváltja a „nehéz fizikai munka” tévhitét: a rakományt a gép mozgatja, nekik pedig a biztonságot és precizitást kell felügyelniük. „Meglepően könnyen ment” – fogalmazott egyikük, aki egy élelmiszerbolt-lánc raktárában dolgozik. „Egy-két hét gyakorlás után már teljesen természetes volt a mozgás, és nagyon élveztem, hogy gyorsan, hatékonyan lehet raklapokat fel- és lepakolni, miközben nincs akkora fizikai megterhelés.”

Sokan kiemelik a jó közösséget is. „A fiúk először furcsállták, hogy ott állok közöttük egy targoncával. De amint látták, hogy ügyesen bánok vele, és nem csinálok kárt, igazából beálltam a sorba. Később még segítettek is finomhangolni a mozdulataimat” – meséli egy másik hölgy, aki 2022-ben szerzett jogosítványt. Persze volt olyan is, ahol eleinte kétkedő mosolyok fogadták, de miután kiderült, hogy ő is ugyanúgy képes hat raklapot kiemelni egy órán belül, mint a férfikolléga, eltűnt minden kétkedés. A valódi mérce ugyanis a munkateljesítmény és a felelősségteljes hozzáállás.

Néhányan kiemelik a munkaszervezés nehézségeit: ha például családosok, és a műszakbeosztás váltakozik, több logisztikát igényel az otthoni teendők összehangolása. Ugyanakkor a 12 órás műszak sok helyen azt jelenti, hogy havonta csak 14–15 napot kell dolgozni, a többi szabadnap. Ez a kevesebb, de hosszabb műszak gyakran belefér egy anyuka életébe is, hiszen a férjjel vagy a nagyszülőkkel meg lehet oldani a gyerekfelügyeletet, a maradék idő meg a családé. Mindez egyéni élethelyzet függvénye, ám a cégek egyre rugalmasabbak, és a női munkaerőt is megpróbálják megtartani (szükség esetén műszakcserékkel, rugalmasan beosztással).


Diszkrimináció vagy előny? – Munkaadói hozzáállás

Sok cég pozitívan viszonyul a női targoncások alkalmazásához. A munkaadók belátják, hogy a diverz csapat hosszú távon hasznos: a női dolgozók gyakran más szemléletet, odafigyelést hoznak be, ami hasznos lehet. Ráadásul a jelenlegi munkaerőhiányos piacon kifejezetten örülnek, ha jelentkező akad, nemre való tekintet nélkül. Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne találkozni olykor konzervatívabb hozzáállással, de összességében javuló tendencia figyelhető meg a hazai vállalatoknál is.

Némelyik munkaadó a fizikai alkalmasságtól tart, de miután megértik, hogy a targonca a nehéz fizikai munka nagy részét megoldja, ez a félelem gyorsan elmúlik. A munkáltatók döntően arra fókuszálnak, hogy a jelölt megbízható, tanulékony, szabálykövető legyen, ismerje a munkavédelmi előírásokat, és jó munkamorállal bírjon. Ha ezek megvannak, akkor a jelölt neme másodlagos. Sok magyar és multinacionális cég esetében egyáltalán nincs különbség a bérben sem, mert a targoncás bértáblát általában „pozíció” alapján, nem szerint határozzák meg.


Karrierlehetőségek női targoncásoknak

A targoncás munka nemcsak kereseti forrás, hanem kiindulópont is lehet, ha valaki tovább szeretne menni a logisztikán belüli menedzsmentirányba, vagy más szakmai területek felé. Például:

  • Műszakvezető / csoportvezető: Ha sikeresen dolgozol, és képes vagy embereket irányítani, a cégek gyakran belsőleg léptetnek elő vezetői szerepkörbe. Nőként is nyitott ez az út: a logisztikában egyre több női műszakvezető dolgozik. Ilyenkor a targoncás tapasztalat azért jó, mert pontosan tudod, milyen kihívások érik a beosztottjaidat.
  • Raktárvezető: Felelősséget vállalsz a komplett raktár működéséért, beleértve a készletkezelést, a beérkező és kimenő áruk koordinálását. Ez már menedzserszintű pozíció, gyakran magasabb fizetéssel és nagyobb szervezési feladatkörrel.
  • Logisztikai ügyintéző / fuvarszervező: Ha szeretnél kicsit eltávolodni a fizikai tereptől, és irodai-logisztikai munkát végezni, plusz végzettséggel (akár technikusi, akár felsőoktatási diploma) elmehetsz fuvarszervezőnek, adminisztrátornak vagy szállítmányozási ügyintézőnek. A targoncás múlt abban segít, hogy gyakorlatban ismered a raktári folyamatokat, ami nagy előny a logisztikusoknál.
  • Minőségbiztosítás / munkavédelem: Létezik olyan pálya is, ahol a korábbi targoncás-tapasztalat jó alap a munkavédelmi szakemberként való továbblépéshez. Ismered a biztonsági kockázatokat, a gépek kezelését, ami hasznos lehet. Ebből adódóan akár a cég munkavédelmi megbízottja is lehetsz, persze ehhez további képzés szükséges (például munkavédelmi technikus vagy felsőfokú munkavédelmi szakmérnök).

A lehetőségek tehát nincsnek korlátokhoz kötve – a targoncavezetés kitűnő belépő lehet a logisztika világába, és ha kitartó vagy, idővel magasabb pozíciókat is betölthetsz. Természetesen nem kötelező továbblépni, sokan szeretnek sokáig gépkezelőként dolgozni, ha szeretik az önállóságot és a gyakorlati tevékenységet. Ilyenkor is folyamatosan emelkedhet a bér a tapasztalat és a teljesítmény függvényében.


Összegzés – Bátran vágj bele!

Nőként targoncát vezetni egyáltalán nem utópia – a hazai és nemzetközi példák is bizonyítják, hogy teljesen kivitelezhető, sőt gyakran sikeres karrierút. A logisztikai szektor nyitott a női munkaerőre, a bérezés pedig kifejezetten versenyképes. A kezdeti hezitálás és tévhitek (hogy „ez férfias munka”, „nagy fizikai erő kell hozzá”, stb.) szertefoszlanak, ha jobban megismered a szakmát.

Az álláslehetőségek száma folyamatosan nő, és a munkaadók értékelik a megbízható, gondos targoncásokat. Idővel továbblépési lehetőségek is nyílhatnak műszak- vagy raktárvezetői feladatkörökbe. A jó hír az, hogy nincs különbség a női és férfi munkavállalók között a gépkezelői pozíció betöltésénél: a fő szempont a jogosítvány megléte, az orvosi alkalmasság és a szabálykövető hozzáállás. Magyarul, a kompetenciák számítanak.

Ha belevágnál, a teendőid a következők:

  1. Keresd meg a számodra szimpatikus és megfelelő ár-érték arányú targoncavezetői tanfolyamot;
  2. Jelentkezz be, végezd el az elméleti és gyakorlati képzést, tedd le a vizsgát;
  3. Böngéssz a munkaerőpiacon, jelentkezz olyan raktárakba, logisztikai központokba, ahol nőket is szívesen látnak, illetve a legtöbb helyen ez már természetes;
  4. Kezdj el dolgozni gépkezelőként, szokd meg a műszakokat, a raktári környezetet, és fejleszd tovább a szakmai tudásod. Kérj bátran segítséget, útmutatást a kollégáktól az első hetekben-hónapokban;
  5. Élvezd a stabil keresetet és a szakmai kihívásokat. Ha később változtatnál, nyitva állnak más logisztikai területek is – a targoncás tapasztalat előnyt jelent.

A targoncavezetés egyike annak a kevés ipari jellegű szakmának, ahol a nemek közötti bérszakadék viszonylag csekély, és ahol a munkáltatók egyre inkább felismerik, hogy minőségi munkaerőre van szükség, sztereotípiák nélkül. Ez óriási lehetőség mindazoknak, akik biztos állást és fejlődési lehetőséget keresnek. Bár nőként talán kicsivel több meglepő pillantás érkezhet eleinte, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a teljesítmény, a szakértelem és az elhivatottság mindenhol felülírja a nemi szerepekkel kapcsolatos előítéleteket.

Összességében: ha vonzó számodra a logisztika, ha szereted a precíziós géphasználatot, és nyitott vagy egy olyan munkakörre, ahol változatos feladatok, raktári környezet, és kellemes fizetés vár, akkor nőként is bátran jelentkezz targoncavezetői állásra. A siker kulcsa a magabiztos szakmai tudás, a szabályok pontos betartása és a jó együttműködés a kollégákkal. Sok sikert!

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024