Ellenőrző lista használt targonca vásárlásához

Címszavakban

Használt targonca vásárlásakor sokan remek ajánlatokkal találkoznak, amelyek jelentősen csökkenthetik a beruházási költségeket. A használt gép azonban csak akkor bizonyul hosszú távon is jó befektetésnek, ha alaposan felkészülsz a kiválasztás és az ellenőrzés folyamatára. Pontosan ezt a célt szolgálja ez az „Ellenőrző lista használt targonca vásárlásához”, melyet az alábbiakban részletesen bemutatok. Véleményem szerint, ha követed a felsorolt szempontokat, és nem hagyod ki az egyes pontok ellenőrzését, jelentősen lecsökkented annak az esélyét, hogy kellemetlen meglepetés érjen, illetve sokkal biztosabban találod meg azt a használt targoncát, amelyik ténylegesen megfelel a cég vagy a raktár igényeinek.

1. Alkalmazhatóság

Egy targonca kiválasztásánál az első és legfontosabb szempont mindig az, hogy a gép összeegyeztethető legyen a tényleges munkakörülményekkel. Amennyiben például szűk folyosók vannak a raktárban, de egy nagy méretű homlokvillás targoncára vágysz, könnyen előfordulhat, hogy nem fogsz tudni rendesen manőverezni. Fontos átgondolni az alábbiakat:

  • Átjárók magassága: Mekkora a kapuk, ajtók magassága, befér-e a targonca, különösen emelt villával?
  • Munkafolyosók szélessége: Elegendő-e a hely a kanyarodáshoz, forduláshoz?
  • Teherbírás és emelési magasság: Megfelel-e a gép paramétere a szállítani kívánt rakomány súlyához, nagyságához, illetve eléri-e a raktározott termékek polcmagasságát?

Meggyőződésem, hogy érdemes egy szakértőt is bevonni, aki a raktár, az udvar vagy épp a gyártócsarnok helyszíni adottságai alapján meg tudja mondani, hogy a kinézett targonca milyen mértékben illik bele a folyamatokba. Így elkerülheted, hogy egy papíron ígéretes gép a valóságban ne legyen kihasználható.

2. Dokumentáció megléte és nyelvezete

Egy használt targonca esetén sokszor hiányoznak vagy kétes hitelességűek a papírok. Ez akár jogi, akár biztonsági szempontból komoly kockázat. A következők ellenőrzése erősen ajánlott:

  • CE tanúsítvány: Amennyiben az EU-ban szerezték be a targoncát, rendelkeznie kell CE jelöléssel és a hozzá tartozó megfelelőségi nyilatkozattal.
  • Használati utasítás és figyelmeztető matrica: Lényeges, hogy magyar nyelvűek legyenek, vagy legalábbis a személyzet által értett nyelven. A kezelési útmutató hiánya rengeteg problémát okozhat az üzemeltetés során.
  • FEM ellenőrzés, fővizsgálati tanúsítvány: Használt targoncák esetén a forgalmazó vagy a korábbi tulajdonosnak igazolnia kell, hogy a gépet szabályosan és biztonságosan használták. Erre szolgál a FEM ellenőrzés és a fővizsgálati tanúsítvány érvényes dokumentációja.

Ha esetleg külföldről importált gépről van szó, különösen figyelj rá, hogy a dokumentumokban szereplő adatok egyezzenek a gép valós paramétereivel. Azért is fontos mindez, mert előfordulhat, hogy az itthoni szabályozások szerint csak bizonyos tanúsítványok birtokában működtethető a targonca, máskülönben hivatalosan nem helyezhető üzembe.

3. Karbantartási napló

Sok vásárló sajnos figyelmen kívül hagyja a karbantartási naplót vagy a szervizkönyvet, pedig ebből derül ki a leghitelesebben, milyen állapotban van a gép, és milyen meghibásodásokat, javításokat végeztek rajta korábban. Néhány kérdés, amit érdemes feltenni:

  • Vezetett-e rendszeresen szervizkönyvet? Ha igen, kik, mikor és milyen javításokat hajtottak végre?
  • Dokumentálták-e az olajcseréket, szűrőcseréket? A motor és a hidraulika rendszeres karbantartása kulcsfontosságú a hosszú élettartamhoz.
  • Volt-e bármilyen komolyabb törés vagy baleset? Esetleg teljes motor- vagy váltócsere? Ez mind befolyásolja a gép valós értékét.

Győződj meg róla, hogy nem csak szóban biztosítanak arról, hogy minden rendben volt, hanem írásos, dátumozott bejegyzéseket is látsz a naplóban. Ez a későbbi garanciális vagy jogvitás kérdésekben is támpontot adhat.

4. Gép funkcióinak tesztelése

Használt targonca vásárlásakor mindig javaslom, hogy ne csak statikusan szemléld meg a gépet, hanem kapcsold be, indulj el vele, és végezz néhány tipikus manővert. Ez az a fázis, amelyben a legtöbb rejtett hiba felszínre kerülhet.

„Az a legjobb, ha a saját telephelyeden tudod kipróbálni a targoncát. Így valós körülmények között derül ki, mennyire illik bele a munkafolyamatokba.”

  1. Üzembe helyezésFigyeld a motor indulását: a túlzott füst, égésszag egyértelmű motorproblémákat jelezhet. Nézd meg, hogy a műszerfalon marad-e hibajelző lámpa, és tapasztalsz-e rendellenes vibrációt.
  2. EmelőoszlopNagyon fontos, hogy a hidraulika és a hozzátartozó csövezés tökéletesen zárjon, ne szivárogjon az olaj. A láncok és egyéb emelőelemek sem lehetnek túlzottan elhasználódva. Ellenőrizd a biztonsági elemek működését is, és emeld fel egy súlyt (lehetőleg a tervezett rakományhoz hasonló tömegűt), hogy meggyőződj az emelési képességről.
  3. KormányzásEgy nem megfelelő kormányrásegítésű vagy rosszul beállított rendszerű gép balesetveszélyes is lehet. Fordulj vele szűk íveket, tolass, kanyarodj: ha akadozik vagy kattogó hangot hallasz, az a kormánymechanika problémájára utal.
  4. FékrendszerA használt targoncák egyik legkritikusabb pontja a fékek kopása vagy pontatlan állása. Ellenőrizd, hogy egyformán fog-e mindkét oldalon, és a rögzítőfék is tartja-e a gépet. A túl nagy fékút vagy a félrehúzás intő jel lehet.
  5. VilágításSokan elhanyagolják, pedig a munkalámpák és a közlekedési lámpák is fontosak, különösen, ha beltéren vagy rossz megvilágítású területen dolgozol. Nézd meg, hogy minden izzó, LED, fényforrás megfelelően üzemel-e, nincs-e bepárásodva a lámpatest.

5. Akkumulátor (elektromos targoncánál)

Az elektromos targoncák számos előnyt kínálnak: csendesebbek, környezetkímélőbbek, beltéren is gond nélkül használhatók. A legnagyobb költségtétel azonban általában az akkumulátor. Néhány hasznos ellenőrzési pont:

  • Szulfátosodás: Ha fehér vagy zöldes kristály képződik az akkupólusokon, az a nem megfelelő karbantartás jele. Ez visszafordíthatatlan károsodást is okozhat.
  • Akkufelújítás ténye: Volt-e már cserélve a cella, vagy esetleg a teljes akkumulátor? Mikor történt ez, és milyen minőségben?
  • Garancia, jegyzőkönyv: Sok forgalmazó ad bizonyos időre szóló garanciát az akku állapotára vonatkozóan. Kérdezd meg, hogy van-e friss műszeres mérés róla, és mire terjed ki a jótállás.

Egy lerobbant akku cseréje rendkívül drága, így mindenképp körültekintően járj el ezen a téren, mert akár a gép árának jelentős részét is kiteheti az akkucsere.

6. Villák állapota

A targonca villái közvetlenül érintkeznek a rakománnyal, így a legnagyobb fizikai terhelést kapják. A 6. pontnál említett illusztrációk jól mutatják, milyen pontokon kell mérni a kopást és hogyan kell megvizsgálni a villareteszelő működését. Az alábbiakat tartsd szem előtt:

  • Kopás mértéke: Ha a villa vastagságának kopása meghaladja a 10%-ot, már nem biztonságos a használata. Ehhez mérőszalagot vagy speciális mérőeszközt is alkalmazhatsz.
  • Sérülések, repedések: Egy kisebb horzsolás nem gond, de a hajszálrepedések vagy a hegesztett foltok arra utalhatnak, hogy komolyabb törés vagy repedés állhat a háttérben.
  • Villareteszelő: Minden esetben próbáld ki, stabilan rögzítik-e a villákat a tartóoszlophoz, nem mozdulnak-e el terhelés alatt, és nincs-e lötyögés, ami balesetveszélyes lehet.

7. Kerekek, görgők

A kerekek (vagy görgők) állapota kulcsfontosságú a targonca biztonságos mozgásánál. Egyenetlen kopás, vágás, repedés – mindez instabilitást vagy irányíthatatlan viselkedést eredményezhet. A 7. pontban szereplő kép általában segít abban, hogy felismerd a kopásjelzéseket. Érdemes megnézni:

  • Fúvott vagy tömör gumiabroncsok: Ha fúvott kerekekről van szó, a légnyomást is ellenőrizd, valamint nem szivárog-e a szelep. A tömör gumis verzióknál a kopás mértékére és a repedésekre figyelj.
  • Szabálytalan kopás: Ha a kerék külső vagy belső oldala jobban kopott, akár futómű-hiba is állhat a háttérben.
  • Rezzenések, oldalirányú mozgás: Ha van lehetőség próbaútra, figyeld, egyenesben nem húz-e a targonca, kanyarban nem csúszik-e jobban a kelleténél.

8. Karosszéria

Első ránézésre csupán esztétikai kérdésnek tűnhet, de a karosszéria állapota sokat elárul a gép előéletéről is. Például:

  • Rozsdásodás: Ha a festés alatt komoly rozsda van, előfordulhat, hogy az alváz szerkezeti elemei is károsodtak.
  • Horpadások, deformációk: Intő jel, ha nagyobb ütődések vagy szerkezeti változások látszódnak, mert lehet, hogy a targonca valamilyen baleset résztvevője volt.
  • Friss festés: Ez önmagában nem probléma, de ha csak egy bizonyos részt festettek át, célszerű megkérdezni, mi történt korábban.

Az összkép alapján eldöntheted, volt-e durvább ütközés, mennyire volt vigyázva a gépre. Sok eladó esztétikailag próbálja feljavítani a targoncát, de fontosabb a tényleges szerkezeti állapot, mint a külső.

9–10. Szolgáltatások és garancia

Mielőtt megegyeznél az árról, érdemes érdeklődni az elérhető szolgáltatásokról és garanciákról. Nem mindegy, hogy csak „átveszed a gépet és viszontlátásra”, vagy vannak-e extra opciók:

  • Teljes szervizre kiterjedő ajánlat: Egyes forgalmazók olyan szerződést kínálnak, amelyben időszakos karbantartás, hibaelhárítás és alkatrészellátás is benne foglaltatik. Ha hosszú távra tervezel, ez megnyugtató lehet.
  • Finanszírozási konstrukciók: Sok cég nyújt lízing lehetőséget használt gépekre is, így nem kell azonnal kifizetned a teljes összeget, hanem részletekben is rendezheted.
  • Garancia időtartama és terjedelme: Néhány hónap, fél év vagy akár 12 hónap is lehet, de nem mindegy, mire vonatkozik pontosan. A motorra, váltóra, hidraulikára vagy csak a vázra? Tisztázd előre, nehogy később kellemetlen meglepetés érjen.

Egy jól átgondolt garanciális szerződés sok költséges javítástól kímélhet meg, főleg, ha a gépnek vannak rejtett hibái, amelyek vásárláskor még nem jelentkeznek, de 1-2 hónapon belül előbújnak.

Záró megjegyzés

A tapasztalat azt mutatja, hogy a vásárlók jelentős része sajnos csak felületesen nézi meg a használt targoncát, és megelégszik a kedvező árral vagy a barátságos eladóval. Véleményem szerint ez nagy hiba, mert egy rossz választás később sok bosszúságot és pénzkiadást jelenthet. Ha lehetőség van rá, teszteld a targoncát a saját telephelyeden, nézd meg, miként teljesít a mindennapi feladatokban, beszélgess a dolgozókkal, hogy kényelmesen tudják-e használni, és figyeld, nem derülnek-e ki rejtett gondok. A döntéshez minden információt meg kell szerezned, mert hosszú távon is hatással lesz a vállalat logisztikai folyamataira és költségeire.

Összegezve: a használt targonca vásárlása remek befektetés lehet, ha alaposan végigmész az ellenőrző listán. Mérd fel, hogy a gép passzol-e a környezethez, van-e megfelelő dokumentációja, milyen a karbantartási előtörténete, hibamentesek-e a fő funkciók (motor, emelőoszlop, kormány, fék, világítás), ellenőrizd az akkumulátor állapotát (elektromos típusnál), vizsgáld meg a villák, a kerekek és a karosszéria állapotát, továbbá érdeklődj a forgalmazói vagy gyártói garanciáról. Ha pedig mindezt a saját raktáradban is kipróbálod, szinte biztosra mehetsz, hogy a kiválasztott használt targonca valóban képes lesz kiszolgálni a céged igényeit. Végső soron így válik a targonca nem csupán egy géppé, hanem a logisztikai rendszered egyik megbízható pillérévé, amely hosszú éveken át segíti a mindennapi munkát.

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024