Ha vállalkozásodban vagy raktáradban áruk mozgatását, rakodását kell megoldani, akkor előbb-utóbb szembejöhet a kérdés: „Milyen típusú targonca felelne meg igazán az igényeimnek?” Lehet, hogy már van egy egyszerű villás targoncád, de látod, hogy bizonyos feladatokra nem elég hatékony, esetleg túl sok hely kell neki a forduláshoz, vagy nem tudja megemelni azt a magasságot, amire szükséged van. Esetleg éppen most tervezel beruházni az első targoncára, és szeretnél tudatos döntést hozni. Bármelyik helyzetben is légy, jól jöhet egy összefoglaló arról, hogy melyik targonca típus mire való, mik az előnyei, hátrányai, és milyen munkakörnyezetben, feladatoknál bizonyul ideálisnak.
Ebben a cikkben áttekintem a legismertebb targonca fajtákat, legyen szó homlokvillás, tolóoszlopos, oldalvillás vagy akár speciális modellekről. Hasznos tippeket kapsz, hogy mikor érdemes egy bizonyos típust választanod, és milyen szempontokat vegyél figyelembe a beruházásnál. A „targonca típusok” és „targonca fajták” kifejezéseket gyakran hallod majd a logisztikai szakmában – itt az alkalom, hogy tiszta képet kapj róluk.
Miért fontos a megfelelő targonca kiválasztása?
2025-ben a logisztikai és raktározási iparág jelentősen felgyorsult, a vállalkozások pedig költséghatékony és gyors megoldásokat keresnek a rakományok mozgatására. Egy-egy targoncabaleset, munkahatékonyság-csökkenés vagy hibás beruházás (amikor kiderül, hogy mégsem a megfelelő típust választottad) komoly anyagi károkkal és időveszteséggel járhat. Egy jól megválasztott targonca ezzel szemben éveken át szolgálja a folyamatok zökkenőmentességét, csökkenti a munkaerő-terhelést, és biztonságosabbá teszi a raktári munkát. A targoncák kategorizálása elsősorban az alábbi jellemzők alapján történik:
- Emelési mechanika és villakialakítás (homlokvillás, tolóoszlopos, oldalvillás stb.)
- Meghajtás (dízel, gázüzemű, elektromos, hidrosztatikus stb.)
- Használati környezet (beltéri vagy kültéri, sík terep vagy göröngyös talaj)
- Felhasználási cél (standard raklapmozgatás, nagy teherbírás, szűkfolyosós raktár, különleges alakú rakomány stb.)
Az alábbiakban végigvesszük a legismertebb targonca fajtákat, és megnézzük, melyik mire a legalkalmasabb.
1. Homlokvillás targonca
Ő az a klasszikus targonca, amire a legtöbben gondolnak, amikor meghallják a „villástargonca” kifejezést. A homlokvillás targoncák elöl helyezkedő villákkal rendelkeznek, a kezelő pedig ül vagy áll (vezetőfülkés, illetve vezetőállásos változat). Ez a legszélesebb körben elterjedt típus, és mind beltéri, mind kültéri feladatokra használható. Többféle üzemanyag-variánsa van: dízel, gázüzemű vagy elektromos.
- Előnyök:
- Univerzális – szinte minden alapszintű rakománykezelésre használható, raklapok fel- és lerakására, teherautók pakolására.
- Könnyű kezelhetőség – sok helyen már alapképzettséggel vezethető (persze gépkezelői vizsga kell), a legtöbb raktár és telephely fel van készülve rá.
- Kültéri felhasználás – ha dízel vagy gázüzemű változatot választasz, akár udvaron, betonozott vagy aszfaltozott területen is simán dolgozhatsz vele.
- Magas teherbírás – homlokvillás targoncából létezik 1-2 tonnás kicsi, de akár 10-15 (vagy még több) tonnás kapacitású óriás is.
- Hátrányok:
- Nagyobb fordulókör – a homlokvillás gépeknek hely kell a manőverezéshez, ezért szűkfolyosós raktárakban néha körülményes a használatuk.
- Beltéren az emisszió – a dízel és gázüzemű változatoknál figyelni kell a kipufogógázokra, szellőztetésre. Emiatt egyébként beltérre az elektromos jobb.
- Nagy méret – a gép hossza miatt bizonyos raktárelrendezésekben nehezebb munkát végezni.
- Kiknek ajánlott? A homlokvillás targonca jó választás, ha a raktáradban, telephelyeden általános raklapos anyagmozgatásra van szükség, és a folyosók is elég szélesek. Kíváló kültéren is, például építkezések, udvari anyagmozgatás esetén. Alapfeladatokra a leguniverzálisabb.
2. Tolóoszlopos targonca
A tolóoszlopos (angolul reach truck) targoncák abban különböznek a homlokvillás társaiktól, hogy az emelőtornyot előre-hátra tudják tolni a vázhoz képest. Így beszűkítik a gép hosszát mozgatáskor, és kisebb fordulókörökre képesek. Ezáltal ideálisak a magasraktárak és a szűk folyosók világában. Jellemzően vezetőállásos kialakításúak, elektromos meghajtásúak (beltéri gépek), és 1–3 tonna körüli teherbírással rendelkeznek.
- Előnyök:
- Szuper a szűk helyeken – kicsi a fordulókör, nagy a manőverezési szabadság, a torony tologatható, így kevesebb hely kell a fel- és levételhez.
- Magas polcrendszerek – a tolóoszlopos targoncák akár 9–12 méteres magasságig is emelhetnek. A 2025-ös modern raktárépítésnél gyakoriak az ilyen polcmagasságok.
- Kisebb alapméret – beltéri közlekedésnél nagyon praktikus, sok raktár logikájához ez illeszkedik a legjobban.
- Hátrányok:
- Kültéren kevésbé ideális – kisméretű kerekeik miatt nem igazán alkalmasak egyenetlen talajon, rámpákon; leginkább sima, beltéri padlón mozognak.
- Korlátozott teherbírás – ritkán haladja meg a 3 tonnát, tehát extra nehéz áruk esetén nem mindig megfelelő.
- Több figyelmet és gyakorlatot igényel – a vezetőállásos kialakítás és a toló-oszlop miatt kicsit bonyolultabb megtanulni, mint a homlokvillást.
- Kiknek ajánlott? Ha beltéri magasraktárat üzemeltetsz, és szűk helyen kell nagy mennyiségű raklapot ki-be mozgatni, a tolóoszlopos a legjobb barátod. Tipikusan nagyáruházak, logisztikai központok, élelmiszer-, gyógyszer- és elektronikai raktárak kedvelik. Kifejezetten beltéri profi megoldás.
3. Oldalvillás targonca (side loader)
Ahogy a neve is mutatja, ez a targonca úgy van kialakítva, hogy a villa oldalról tudja felvenni az árut. Ilyenkor a gép hosszanti irányban közelít a rakományhoz vagy a polcrendszerhez. A legnagyobb előnye, hogy hosszú áruk (például gerendák, bútorlapok, csövek) mozgatásánál minimális helyet foglal a folyosóban, mert nem kell derékszögben befordulnia. Gyakori az is, hogy az egész árboc (a villákkal együtt) ki- és behúzható, vagy az egész platform oldalt van nyitva egy stabil „ágy” kialakításával.
- Előnyök:
- Kifejezetten hosszú rakományokhoz ideális – nem kell a rakományt keresztben forgatni, biztonságosabban mozgatja a túlméretes tárgyakat.
- Szűk folyosó – az oldalról történő felvétel miatt kevesebb térre van szükség, a targonca a hosszú rakományt a saját testén belül tartja.
- Specializált megoldás – aki faanyag-raktárban, csőraktárban, építőanyag-logisztikában dolgozik, gyakran nem is tudna más típust úgy kihasználni.
- Hátrányok:
- Magasabb ár – az oldalvillás targoncák általában drágábbak, hiszen különleges gépek, kisebb példányszámban gyártják őket.
- Speciális szakértelem – kicsit más a kezelése, a kezelőnek szoknia kell a gép mozgását és az oldalirányú felvételt.
- Korlátozott „általános” használat – ha nem mozgatunk rendszeresen hosszú árut, nem éri meg ezt a típust választani, mert a hagyományos raklapkezelésre kevésbé hatékony.
- Kiknek ajánlott? Azoknak a vállalkozásoknak, ahol hosszú és szálanyagokat kezelnek: faipar, acélipar, bútorlap- és falemez-logisztika, műanyagcsövek, alumíniumprofilok mozgatása stb. Ilyen raktáraknál óriási hatékonyságnövekedés érhető el az oldalvillás targoncával, míg más típusokkal csak nehézkesen lehetne megoldani a szűk folyosókban való manőverezést.
4. Többirányú (4 irányú) targonca
A többirányú targoncák (vagy 4-irányú, sőt néha 8-irányúként is említik) kerekelforgatással rendelkeznek, így nemcsak előre-hátra, hanem oldalirányban is képesek haladni. Ez a kialakítás nagyon előnyös például abban az esetben, ha hosszú rakományt kell a raktár egyik végéből a másikba vinni nagy kanyarodások nélkül. Bizonyos szempontból ötvözi a homlokvillás és az oldalvillás előnyeit, bár a vezetési élmény és a fenntartási költségek drágábbak lehetnek a bonyolultabb szerkezet miatt.
- Előnyök:
- Rendkívüli manőverezhetőség – forgatható kerekek, oldalazó mozgás; ezáltal a raktár folyosóiban is könnyebben boldogul, sőt hosszú árut is keresztben vihet anélkül, hogy megfordulna.
- Sokoldalú – ha néha standard raklapokat kell mozgatni, máskor meg hosszú profilokat, a 4 irányú gép mindkettőt meg tudja oldani.
- Hátrányok:
- Magasabb árkategória – a speciális kerekelforgató rendszer drágítja a gépet, és a karbantartása is költségesebb lehet.
- Komplexebb kezelés – a kezelőnek meg kell tanulnia a sokirányú mozgást, ami kicsit több betanulási időt jelent.
- Kiknek ajánlott? Azoknak, akik általános és hosszú rakományt is gyakran mozgatnak szűk helyeken. Például ha egy cég vegyes raktárában standard méretű áruk is vannak, de hosszú tárgyak is előfordulnak, a többirányú targonca kiváltja akár a homlokvillás és az oldalvillás használatát is. Persze költség és szakértelem függvénye, hogy megéri-e.
5. Komissiózó (order picker) targonca
A komissiózó targoncák a raktári összekészítés (komissiózás) során használt speciális eszközök. Lényegük, hogy a kezelőfülke (és gyakran a villák) együtt emelkednek, így a kezelő „fel tud menni” az áru szintjére, és kézzel kiveszi a polcról a szükséges termékeket, majd lerakja a raklapra vagy kocsira. Nem a teljes raklap, hanem darabos mennyiség mozgatására, összegyűjtésére találták ki.
- Előnyök:
- Könnyebb komissiózás – a gép gyorsan odavisz téged a kívánt polcrészhez, a fülke magasságát pedig a polc szintjéhez tudod állítani.
- Hatékony darabáru-gyűjtés – a munkavállaló kevesebbet gyalogol, nem kell létrázni, a gép maga a mobil munkaállomás.
- Takarékos helyigény – sokkal vékonyabb kialakításúak, mint egy homlokvillás targonca, és nem kell a teljes raklapot mozgatni.
- Hátrányok:
- Csak komissiózásra alkalmasak igazán, egész raklap felvételére ritkán használják.
- Kisebb teherbírás – inkább dobozok, darabáruk, nem tonnás mennyiségek.
- Jellemzően beltéri – nem kültérre valók, elektromos meghajtásúak, sima raktárpadlón működnek.
- Kiknek ajánlott? Ha olyan raktárad van, ahol főként dobozos vagy darabáru-összekészítés történik (webáruház, alkatrészek, kiscsomagok), a komissiózó targonca hatalmas időmegtakarítást és kényelmet hozhat. Tipikusan magas polcos raktárakban, logisztikai központokban találkozunk vele, ahol folyamatos a megrendelés-összekészítés.
6. Gyalogkíséretű targonca
A gyalogkíséretű targonca (walkie, pedestrian pallet truck, stacker) esetén a kezelő vagy mögötte sétál, vagy egy kis fellépőre áll. Ez a gép a rövid távolságú és kisebb terhelésű mozgatásokat célozza meg, alacsony vagy közepes emelési magassággal. Sok helyen „békának” is hívják a legegyszerűbb változatokat (persze a sima kézi béka még nem motoros), amelyekkel belső logisztikai feladatokat végeznek.
- Előnyök:
- Egyszerű kezelés – kevésbé bonyolult a kormányzás, könnyen tanulható.
- Kis helyigény – szűk folyosókban is jól elfér, a kezelő akár folyosón, kamion rakterében is mozoghat vele.
- Alacsony beszerzési ár – a többi targoncához képest olcsóbb, illetve kisebb karbantartási költséggel bír.
- Hátrányok:
- Korlátozott teherbírás és emelési magasság – általában 1,5–2 tonna, max 3 tonna körüli kapacitás, és emelési magasságban is véges (2–3 m). Ritkán alkalmas magas polcokra.
- Saját gyaloglásod – nagy raktárakban fárasztó lehet állandóan sétálni vagy kis platformon álldogálni, miközben hosszú távokat teszel meg.
- Kizárólag beltéri – a kiskerekek miatt külső, göröngyösebb területen nem használható jól.
- Kiknek ajánlott? Ha inkább kis területen (pl. kisebb raktár, üzlet, hűtőház) mozgatod az árut, és nincs szükség nagyon magas emelésre, a gyalogkíséretű megoldások költséghatékonyak és praktikusak. Például kamionról leemelni néhány raklapot, minimálisan tárolni, belső anyagmozgatást végezni rövid távon – erre ideális.
7. Teleszkópos targonca (telehandler)
A teleszkópos targonca, vagy ahogy sokan nevezik, telehandler, egy speciális eszköz, amelynél a villa (vagy más adapter) egy teleszkópos karral mozgatható. Jellemzője, hogy hasonlít a homlokvillás targoncára, de jóval magasabbra emelhet, és a gém előre is kinyúlhat. Gyakran látható építkezéseken, mezőgazdasági telepeken, ahol felmerülhet, hogy nagy magasságban/előrenyúlásban kell elhelyezni anyagokat.
- Előnyök:
- Nagy emelési magasság és előrenyúlás – például raklap felhelyezése nagyobb magasságban, anélkül hogy a gépnek közel kéne mennie az épülethez.
- Sokoldalú adapterek – villa, kanál, emelőkosár, bálafogó stb. is felszerelhető rá.
- Robusztus felépítés – kültéri, masszív gépek, egyenetlen terepen is használhatók (több esetben 4×4 meghajtásúak).
- Hátrányok:
- Nagy méret, nagy ár – komoly beruházást jelent, nem a tipikus „raktári targonca”.
- Speciális kezelői végzettség – a vezetés és a teleszkópkezelés miatt plusz képzés, nagy óvatosságot igényel.
- Kevésbé manőverezhető beltérben – túl nagy és robusztus egy átlag raktár folyosóihoz.
- Kiknek ajánlott? Építőipari, mezőgazdasági feladatokhoz, kültéri anyagmozgatáshoz, emelőkosár alkalmazásával akár személyemelésre is (ha erre minősített). Nagyobb logisztikai telepeknél, udvarokban is bevethető, ha a polcrendszerek kint vannak, vagy extrém magasságú tárolás kell. Speciális gép, ami egy homlokvillásnál nagyobb flexibilitást ad a nyúlókarral.
8. Elektromos vagy belső égésű? Rövid kitérő a meghajtásra
A targonca típusoknál nem csak az emelési konstrukció, hanem a meghajtás is fontos választási szempont. Alapvetően két fő csoportot különböztetünk meg:
- Belső égésű motoros targoncák (dízel, gázüzemű):
- Jellemzően erőteljesebb kültéri felhasználásnál előnyösek, például rakodóudvaron, építkezésen.
- Nem ideális zárt térben a kipufogógáz és a zaj miatt (bár gázüzemű néha használják beltéren is megfelelő szellőzés mellett).
- Gyors tankolás (gázpalack vagy dízeltank feltöltése), nincs akkumulátortöltési idő.
- Karban kell tartani a motor- és kipufogórendszert, számítani kell a fogyóeszközökre (olaj, szűrők).
- Elektromos targoncák:
- Beltéri használatnál környezetbarátabb, csendesebb, nincs közvetlen emisszió, kevesebb vibráció.
- Magasabb beszerzési ár, de alacsonyabb üzemeltetési költség (az elmúlt években az energiaárak változása is befolyásolja ezt).
- Az akkut tölteni kell (pl. 6–8 óra töltés a teljes lemerülés után), ami műszak- vagy akkumulátorcsere-szervezést kíván.
- Modern lítiumion-akkumulátorokkal már rövidebb a töltési idő, és hosszabb az üzemidő, de drágább is.
Tehát, ha mindig zárt térben használnád, az elektromos targonca ajánlott (pl. tolóoszlopos, homlokvillás akkumulátoros stb.). Ha kültéren is dolgozol, egy dízel/gáz targoncával nagyobb terepen is boldogulsz. Mindegyik említett „típus” (homlokvillás, tolóoszlopos, stb.) kapható különböző meghajtással, de a tolóoszlopos és komissiózó tipikusan elektromos.
Hogyan válassz targoncát? – Döntéstámogató szempontok
Hogy még könnyebb legyen eldönteni, mire van szükséged, az alábbi kérdéseket érdemes feltenned a beszerzés előtt:
- Felhasználási terület: Beltéren vagy kültéren, esetleg mindkettő? Milyen padlóburkolat, talajminőség van? Kültéren kell-e rosszabb minőségű talajon haladnod?
- Raktári folyosószélesség: Mennyire szűkek a folyosók? Hány méter áll rendelkezésre, és milyen manőverezési hely szükséges? Egy homlokvillás targonca általában 3–4 méteres folyosót kér, a tolóoszlopos 2,5–3 méter körül, az oldalvillás akár még kevesebbel is beéri hosszú rakomány esetén.
- Emelési magasság: Milyen magas polcrendszered van? 3–4 méteres raktárba elég lehet egy gyalogkíséretű stacker, de 6–10 méteres polcmagassághoz már tolóoszlopos szükséges. Építkezésen akár 12–15 méteres emelés is kellhet (teleszkópos targonca).
- Rakomány típusa: Standard raklap (80×120 cm), EUR raklap, ipari raklap, speciális méretek, hosszú szálanyag, törékeny dobozok, bálák? Ha hosszú árut (pl. gerenda) mozgatnál, akkor inkább az oldalvillás vagy többirányú targonca lesz a nyerő.
- Teherbírás: Legnehezebb raklap/rakomány tömege mennyi? Ha 1,5 tonna a maximum, nem érdemes 5 tonnás gépet venni (drágább), de ha néha 2,5 tonnát is mozgatnál, akkor egy 2 tonnás nem lesz elég.
- Műszakrend és üzemidő: Napi hány órát megy a targonca? Ha hosszú műszakban folyamatos a használat, az elektromos targonca töltési igényét is kalkuláld (akkumulátorcserével vagy plusz akkuval). Ha kültéren, 24/7 terheléssel dolgozol, esetleg belső égésű motoros gép praktikusabb.
- Költségvetés és életciklus-költség: Nézd a teljes üzemeltetési költséget, ne csak a vételárat. Karbantartás, energiafogyasztás, alkatrészek, esetleges meghibásodások. Egy drágább, de megbízható elektromos targonca hosszú távon jobban megérheti, mint egy olcsóbb, de folyamatos szervizelési gondokkal küzdő dízeles.
- Szervizháttér és alkatrész-ellátás: Hiába veszel exkluzív típust, ha a környékeden nincs megfelelő szerviz, alkatrészellátás. Ellenőrizd, hogy a gyártó vagy forgalmazó milyen garanciát, támogatást nyújt.
- Jövőbeli bővülés: Lehet, hogy most elég egy gyalogkíséretű targonca, de ha fél éven belül új raktárcsarnokod lesz magas polcos tárolással, akkor érdemes előre gondolkodni – talán jobb befektetés egy tolóoszlopos.
Ezeket a szempontokat mérlegelve döntéstámogató folyamat kialakítható. Sok vállalkozás szakértői tanácsadóhoz fordul vagy forgalmazókkal beszéli át a raktár paramétereit, raktárrajzokat, polcmagasságokat. Így biztosabb döntést hoznak, és kevesebb az esély a „rossz gép” megvételére.
Infografika ötlet – Összefoglaló táblázat
Hasznos lehet egy olyan infografika vagy táblázat, ami a legfontosabb jellemzőket röviden összefoglalja. Például így:
Targonca típus | Előnyök | Hátrányok | Ideális felhasználás |
---|---|---|---|
Homlokvillás (villás) | – Univerzális – Kültéri-beltéri (változattól függően) – Széles teherbírási tartomány |
– Nagyobb fordulókör – Beltérre dízeles/gázos korlátozott (emisszió) |
Általános raktári és udvari raklapkezelés, teherautó rakodás |
Tolóoszlopos | – Szűk helyen is jól manőverez – Magas emelés (8–12 m) – Kisebb alapterületet igényel |
– Csak beltéri, sík padlóra – Kisebb teherbírás (1–3 t) |
Magasraktárak, szűk folyosók, beltéri használat |
Oldalvillás | – Ideális hosszú árukhoz – Hatékony oldalról felvétel – Szűk folyosóban jobban mozog hosszú anyagokkal |
– Drágább, specializáltabb – Általános raklapokra kevésbé hatékony |
Fa- és acélipar, szálanyagok, gerendák, bútorlapok |
Többirányú (4-irányú) | – Képes oldalazva közlekedni – Hosszú árukhoz is jó – Ötvözi a homlokvillás és oldalvillás előnyeit |
– Magasabb beszerzési és szervizköltség – Nehezebb kezelés |
Olyan raktár, ahol vegyesen van hosszú és normál rakomány szűk helyen |
Komissiózó | – Darabáru összeállítás – Ember és villa együtt emelkedik – Hatékony kézi kiszedés |
– Teljes raklap mozgatásban gyenge – Max. beltéren, sima padlón |
Webshop-raktárak, kis dobozos áruk komissiózása, polcos tárolás |
Gyalogkíséretű | – Alacsony ár – Kisebb raktárakba, rövid távra – Egyszerű kezelés |
– Korlátozott emelőmagasság – Csak beltéri – Több gyaloglás |
Kisebb üzletek, szűk raktárak, kamion belső terébe pakolás, 1–2 tonnás raklapok |
Teleszkópos (telehandler) | – Nagy emelési magasság – Előrenyúlás, kültéri használat – Sokféle adapter (villa, kosár, kanál) |
– Nagy, drága gép – Beltéren nehezen manőverez – Több képzés kell |
Építkezések, mezőgazdaság, kültéri telepek, extra magas emelés |
Konklúzió: „Villás, homlokvillás, tolóoszlopos vagy oldalvillás? Segítünk választani”
Összességében tehát nincs egyetlen, univerzálisan tökéletes targonca, amit bárhol bevethetsz. A döntés mindig az adott raktár, anyagmozgatási igény, polcmagasság, rakománytípus, üzemi körülmények, anyagi lehetőségek és jövőbeli bővülési tervek függvénye. A homlokvillás a leghagyományosabb és sokoldalú, a tolóoszlopos a magas és szűk raktárak nyertese, az oldalvillás és a többirányú a hosszú áruk mestere, a komissiózó a darabárus raktárak zsenije, a gyalogkíséretű (stacker) pedig a kicsi, rövid távú feladatok bajnoka. Ha kültéren építkezel, netán nagy magasságokat kell elérned, teleszkópos targonca lehet a megoldás.
Gyakran a logisztikai központok kombinálják ezeket a típusokat: kültérre homlokvillás dízel, beltéri magas polcokra tolóoszlopos elektromos, szálanyagokhoz oldalvillás, komissiózáshoz order picker – így minden részfeladatra megvan az ideális eszköz. Persze egy vállalkozás nem mindig engedhet meg magának sokféle gépet, ezért mérlegelni kell, melyik típus hozza a legnagyobb hatékonyság-növekedést a leginkább sokoldalú felhasználással.
A döntésed előtt érdemes átgondolnod azokat a szempontokat, amelyeket fentebb felsoroltam: hol és hogyan használod, mekkora tömegű és méretű áruk a leggyakoribbak, milyen padlón közlekedsz, milyen széles folyosóid vannak, és mekkora a költségkereted. Ha a raktár paraméterei ismertek, a forgalmazók vagy szakértői tanácsadók ingyenes helyszíni felméréssel is segíthetnek kiválasztani a megfelelő gépet. 2025-ben a targonca-automatizálás és a robotizált anyagmozgató rendszerek is kezdenek elterjedni, de a legtöbb cég még mindig a megbízható, ember által vezetett targoncákra támaszkodik.
Remélem, ez a cikk segített megérteni a „targonca típusok” és „targonca fajták” közötti különbségeket, és inspirációt nyújt ahhoz, hogy a vállalkozásodban a legoptimálisabb döntést hozd a géppark kialakítására. Ha van rá kapacitásod, érdemes akár több típust kipróbálni demó keretében, hogy lásd, valóban úgy mozog-e a szűk polcok között, ahogy elképzelted, vagy tényleg képes-e biztonságosan megemelni a szükséges magasságba a rakományt. Egy apró, de fontos mondás a szakmából: „A rosszul választott targonca többet áll majd karbantartáson vagy nehézkes helyzetekben, mint amennyit dolgozik”. Tehát legyen tudatos a beszerzés, és hosszú távon megtérül a jó döntés!
Utószó – Bízz a saját terepismeretben és a szakértőkben
Végül, sose feledd: senki sem ismeri jobban a raktárad vagy telephelyed sajátosságait, mint te magad. A targonca-forgalmazók és szakértők rengeteg hasznos tanáccsal szolgálhatnak, de a végső döntést befolyásoló paramétereket (folyosószélesség, rakományfajta, raktári forgalom, beruházási keret) te tudod a legpontosabban. Kombináld a gyakorlati szempontjaidat a szakértői tanácsokkal, és találd meg azt a targoncatípust, amely a legjobban illeszkedik a cég folyamataihoz.
Legyen szó homlokvillás, tolóoszlopos, oldalvillás vagy bármilyen más targonca fajtáról, a lényeg mindig ugyanaz: csökkenteni a munkaerő terhelését, növelni a hatékonyságot és biztonságossá tenni az anyagmozgatási folyamatokat.
Kellemes gépválasztást, hatékony raktározást és remélhetőleg kevesebb nyűgöt kívánok a targoncákkal kapcsolatban!