Tippek targonca üzemeltetési költségek csökkentésére II.

Címszavakban

A költséghatékony targoncaüzemeltetés nem ér véget azzal, hogy kiválasztottuk a megfelelő típust és felszereltséget – ahogyan cikksorozatunk első részében már bemutattuk. Miután a targonca már megérkezett a telephelyre, sőt aktívan használatba is vettük, számos további szempontot kell szem előtt tartanunk ahhoz, hogy valóban alacsonyan tartsuk az üzemeltetési költségeket, illetve meghosszabbítsuk a gép élettartamát. A kezelők kiképzése, a napi rutinellenőrzések és a kötelező felülvizsgálatok pontos betartása kiemelt szerepet játszik abban, hogy mind a biztonság, mind a gazdaságosság terén profitáljunk. Ebben a második részben azt foglalom össze, milyen lépések szükségesek a már működő gépek mellett, hogy elkerüljük a váratlan meghibásodásokat és túlzott kiadásokat.

Képezd ki a targonca kezelőit – a legjobb befektetés

A modern raktározásban egyre nagyobb teret nyernek az automatizált rendszerek és az önvezető targoncák, ám a humán tényező továbbra is meghatározó. Egy jól képzett, a gépeket felelősséggel kezelő munkatárs óriási érték, hiszen tudatosan óvja a járművet, tisztában van a munkavédelmi szabályokkal, és betartja az üzemeltetési előírásokat. Ezek a tényezők hosszú távon kihatnak a gép állapotára, valamint az anyagmozgatás hatékonyságára és biztonságára.

Egy tapasztalt, jól betanított kezelő nemcsak a célrakomány mozgatásában ügyesebb, de a targonca napi karbantartási rutinját is fegyelmezetten végzi. Például felismeri a gyanús hangokat, szivárgásokat, olajfolyásokat vagy egyenetlen kerékgördülést. Így a hibákat már kialakulásuk korai fázisában észleli, ami kisebb javítási költséggel jár. Mindehhez azonban szükséges, hogy a dolgozó folyamatosan bővíthesse a tudását, és a munkáltató gondoskodjon a jogszabályoknak és gyártói útmutatóknak megfelelő képzésről. Ez a befektetés gyorsan megtérül, ha azt nézzük, mennyire lecsökkenthetjük egy-egy komolyabb meghibásodás esélyét.

A megfelelő képzés további előnye, hogy a kezelőnek nem kell kapkodnia, vagy bizonytalankodnia rakodási helyzetekben. A megfontolt, biztonságos munkavégzés egyfelől csökkenti a balesetek kockázatát, másfelől időt spórolhat, mert hatékonyabb útvonalakat és emelési technikákat alkalmaz. Ez közvetlen hatással van az üzemanyag- vagy áramfogyasztásra, sőt a gumik és a hajtáslánc kopását is lassítja, hiszen a targonca kíméletesebben üzemel. A jól koordinált mozgások révén kevesebb „felesleges” munkafolyamat történik, és ritkábban fordul elő, hogy hirtelen mozdulatokkal nagy terhelésnek tesszük ki a gépet.

A hosszú leállások megelőzése: napi rutinellenőrzés

A napi szintű, néhány perces ellenőrzések hihetetlenül sok problémát képesek megelőzni. Ha a kezelő minden műszak megkezdése előtt, vagy a műszak végén gyorsan átnézi a targoncát, rengeteg meghibásodásra utaló jelet időben azonosíthat. Ezáltal még azelőtt reagálhatunk, mielőtt a hiba komollyá válna, és hosszas, drága javítást, leállást okozna. Számomra a napi rutinellenőrzés a költséghatékonyság alappillére, hiszen a korai diagnózisból fakadóan kisebb beavatkozások elegendők.

„A napi rutinellenőrzés nem vesz el sok időt, ám jelentős összegeket spórolhatunk meg vele – mind karbantartási, mind balesetmegelőzési szempontból. Nem is beszélve arról, hogy a gyors átnézés során kiszűrt problémák a munkafolyamat folytonosságát is biztosítják.”

Nézzük, mire figyeljünk oda konkrétan:

  • Vizuális felmérés: A legelső lépés, még a targonca elindítása előtt. Szemrevételezzük az emelőoszlopot, a vázszerkezetet, a villa- vagy adapterelemeket, és ellenőrizzük, hogy nincs-e deformáció, repedés, rozsdásodás, vagy olajfolyás. Itt érdemes a hidraulika csövek állapotát is átnézni, a csatlakozásokat megvizsgálni. Elektromos targoncáknál ellenőrizzük az akkumulátor épségét, a kábelszigeteléseket. Ólomsavas akku esetén pedig a folyadékszintet is.
  • Emelőgépnapló áttekintése: Ha a targoncát többen használják, fontos, hogy a kezelők egymással kommunikáljanak az esetleges hibákról, rendellenességekről. Ebben segít a gépnapló, ahová mindenki beírja az észrevételeit. Ha a naplóban korábban feljegyeztek egy olajszivárgást, vagy valamilyen hangos működést, akkor a műszak elején könnyebben ellenőrizhető, hogy a hiba még fennáll-e vagy sem.
  • Gumiabroncsok és keréknyomás: A nem megfelelő nyomás fokozott kopást, instabilitást és nagyobb energiafogyasztást okoz. A sérült, repedezett gumik a balesetveszélyt is növelik, különösen kültéri terepen.
  • Kábelek, csatlakozók, laza rögzítések: Az elektromos rendszereknél – például a fények, hangjelzők, tolatókamera – gyakran laza csatlakozások okoznak hibákat. Egy gyors szemrevételezés felfedheti, hogy nincs-e kilazult elem vagy megrongálódott vezeték.
  • Kabin, rögzítetlen tárgyak eltávolítása: Minden olyan tárgy, ami a vezetőfülkében vagy a gép környezetében szabadon mozoghat, kockázatot jelent. Akár a pedál alá is kerülhet, vagy a kezelőszerveket zavarhatja. Ezért mindig tegyünk rendet, mielőtt elindulnánk.

Üresjárati működési vizsgálat – indulás előtt

Miután a vizuális ellenőrzést elvégeztük, következhet a targonca rövid próbaüzeme:

  • Műszerfal és visszajelzők: Sok újabb targoncán digitális kijelzők mutatják a fontos paramétereket. Ha bármelyik figyelmeztető lámpa aktív marad, vagy ismeretlen kód jelenik meg, azonnal mérlegelni kell, hogy folytatható-e a munka, vagy inkább ellenőrizni kell a rendszerhibát.
  • Fékrendszer: Rövid gurulásnál, alacsony sebességnél próbáljuk ki az üzemi féket és a kéziféket. Ha a fékút hosszabb a vártnál, vagy furcsa hang hallatszik, nem érdemes kockáztatni. Egy jól működő fék a rakománybiztonságot és a személyi biztonságot is védi.
  • Kormány és kormánymű: A hátsókerék-kormányzású targoncák épsége kulcsfontosságú. Ha túl nagy a kormány holtjátéka, vagy akadozik a hidraulika, felerősödnek a borulási kockázatok.
  • Emelő szerkezet: Érdemes üres villával megemelni, majd leengedni, miközben figyelünk a hidraulika zajaira, a süllyedési sebességre és az egyenletességre. Bármilyen szokatlan rezgés vagy csattanás a közelgő hibák jele lehet.
  • Biztonsági berendezések: Ide tartozik például a tolatáskor hallható hangjelzés, a villogó vagy hátsó lámpák, a biztonsági öv, esetleg a fülkén belül lévő ülésérzékelő. Ha bármelyik nem működik tökéletesen, azt rögzíteni kell a gépnaplóban, és mielőbb javíttatni.

A megállapításokat minden esetben rögzítsük az emelőgépnaplóban. Ha komoly hibát észlelünk, a gépet nem szabad üzembe helyezni, amíg a probléma kivizsgálása és javítása meg nem történik. Ilyenkor a baleset kockázata aránytalanul nagy, arról nem is beszélve, hogy a további működtetéssel súlyosbítani lehet a meghibásodást.

Ne feledd: kötelező időszakos felülvizsgálatok

A targoncákat – és általában az emelőgépeket – érintő jogszabályok alapján (47/1999.(VIII.4.)) kötelező időszakos felülvizsgálatot kell elvégeztetni, függetlenül attól, hogy mennyire jól tartjuk karban a gépet napi szinten. Ezek a felülvizsgálatok egyfelől biztosítják, hogy a munkavédelmi előírásokat betartsuk, másfelől a megbízhatóságot és a gép élettartamát is növelik, hiszen a felülvizsgálat során komolyabb mérések és tesztek is sorra kerülnek.

A vizsgáztatást és az emelőgép-ügyintézést érdemes megbízható, tapasztalt partnerekre bízni, akik átfogóan, minden előírásnak megfelelően járnak el. Sok vállalkozás például fél attól, hogy egy alapos ellenőrzés során hibát találnak. Viszont jobb, ha a kisebb, kezdődő problémákra már most rávilágít a szakértő, mintha a hiba később válna nagyobb horderejűvé, és súlyos összegekbe kerülne a javítás vagy a kieső termelési idő.

„A kötelező időszakos felülvizsgálat elsősorban biztonsági célokat szolgál, de tulajdonképpen egyfajta preventív, megelőző karbantartásként is felfogható. Ami pedig megelőző, az költséget is megtakarít.”

Hogyan csökkentheted még tovább az üzemeltetési költségeket?

A napi rutinellenőrzés, a kezelők képzése és az időszakos felülvizsgálatok betartása mellett számos további tipp segíthet abban, hogy a targonca üzemeltetése valóban költséghatékony legyen:

  • Tudatos terheléskezelés: A targoncát mindig a gyári teherbírásnak megfelelően terheljük. Ha rendszeresen túllépjük a megadott értékeket, a kopás, a meghibásodás, sőt a balesetveszély is drasztikusan nő.
  • Megfelelő abroncsok és keréktípus: A munkaterület függvényében (beltér, külterület, raktári folyosók, egyenetlen talaj) válasszuk ki az optimális gumikat. Az anyagminőség és a futófelület kialakítása jelentősen befolyásolja a gördülési ellenállást, és így az energiafogyasztást, valamint a kopást is.
  • Energiatakarékos üzemmódok: Sok modern targonca rendelkezik olyan üzemmódokkal, amelyek csökkentik a motor vagy elektromos hajtás terhelését üresjáratban. Érdemes a kezelőt kiképezni ezek használatára, mert akár 5–10 százalékkal is lejjebb szorítható a fogyasztás.
  • Rendszeres megelőző szervizek: Az előző cikkünkben kitértünk arra, hogy a rendszeres, üzemóra alapján ütemezett karbantartás mennyire kritikus. Az 500, 1000 vagy 2000 üzemórás ellenőrzések betartása kulcs a költségek minimalizálásához, hiszen így elkerülhetők a nagy meghibásodások.
  • Optimalizált anyagmozgatási folyamatok: Ha a raktáron belüli folyamatokat alaposan megtervezzük (felrakodási sorrend, polcrendszerek, útvonalak), csökkenthetjük a felesleges targoncamozgások és a túlterhelések számát. Ez közvetlenül hat az üzemeltetés költségeire is.

Mindezek együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy a targonca ne váljon költségcsapdává, és olyan eszközként szolgáljon, ami folyamatosan profitot termel a cégnek. A munkabiztonság szintén kiemelkedő szerepet játszik, hiszen egy baleset vagy egy hosszas javítási folyamat nemcsak anyagi kárt okoz, de a cég jóhírét és belső folyamatainak stabilitását is kockáztathatja.

Összegzés

Amint a targonca megérkezik a telephelyre, és a mindennapi munka során alkalmazásba vesszük, döntő fontosságú, hogy a gépkezelők megfelelően legyenek kiképezve és a helyes napi rutinellenőrzési módszereket ismerjék. Az alapos betanítás, a rendszeres karbantartás, a gépnapló vezetése és a kötelező időszakos felülvizsgálatok betartása mind-mind kulcs a költséghatékonyság szempontjából. Rövid távon talán többnek tűnik az ezzel járó idő- és anyagi ráfordítás, ám hosszú távon többszörösen megtérül: kevesebb kieső idő, kevesebb nagyjavítás és alacsonyabb baleseti kockázat lesz az eredmény.

Ha igazán optimalizálni szeretnéd a targonca fenntartási költségeit, bátran szánj energiát a folyamatok és a napi rutin átgondolására. Az emberek képzése, a gondos napi vizsgálatok és a profi szerviz támogatása hosszú évekre stabilan, megbízhatóan és gazdaságosan működő gépparkot eredményez. A következő cikkünkben további gyakorlati tanácsokkal jelentkezünk, amelyekkel a targoncák élettartama még tovább növelhető, és az üzemeltetésben rejlő rejtett költségeket is minimalizálhatod.

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024