Milyen személyi feltételei vannak a gépkezelői munkakör betöltésének?

Címszavakban

Ha gépkezelői munkakör betöltéséről beszélünk, akkor a vállalat számára rendkívül fontos, hogy a munkavállaló megfeleljen mindazon személyi feltételeknek, melyeket a különféle jogszabályok és munkabiztonsági előírások megkövetelnek. A gépkezelésből fakadó munkahelyi balesetek kockázata magas lehet, ezért kiemelt szerepet kap a megfelelő szakértelem, az orvosi alkalmasság és a munkavédelmi oktatás. Amikor felelősségteljes munkáltatóként gépkezelői pozícióra keresel új munkatársat, lényeges, hogy tisztában legyél azokkal a törvényben előírt személyi feltételekkel, amelyek a jövőbeli munkavállalódat alkalmassá teszik a feladatra. Ebben a cikkben röviden összefoglalom, milyen elvárásoknak kell megfelelnie a gépkezelőnek, részletesen beszélek a munkavédelmi oktatások fajtáiról és a különböző orvosi alkalmassági vizsgálatokról is.

Személyi feltételek a gépkezelői munkakör betöltéséhez

A gépkezelői feladatok ellátása nemcsak felelősségteljes tevékenység, hanem fokozott figyelmet és fizikai, valamint pszichés terhelhetőséget is igényel. Az alábbi személyi feltételek megléte általánosan szükséges ahhoz, hogy valaki a gépkezelői munkakört betölthesse:

  • Betöltött 18. életév. A fiatalkorúakat védő munkaügyi szabályozás kizárja, hogy 18. életévüket be nem töltött munkavállalók nehéz- vagy veszélyes gépeket kezeljenek. Így a törvényi előírás szerint csak nagykorú személy jogosult az ilyen jellegű tevékenységre.
  • Egészségügyi alkalmasság. Egy gépkezelői feladatot ellátó munkavállalónak többek között megfelelő látás- és hallásképességgel, egyensúlyérzékkel, fizikai állóképességgel kell rendelkeznie. Erről orvosi vizsgálaton kell igazolást szereznie; fontos a periodikus kontroll, mert a munkakör során előforduló igénybevétel egészségkárosodás vagy baleset megelőzése érdekében odafigyelést kíván.
  • A gépcsoportnak megfelelő szakképesítés megléte. A különböző gépek (targoncák, daruk, földmunkagépek, stb.) kezelése eltérő kompetenciákat kíván. Emellett bizonyos helyzetekben jogszabály által előírt hatósági jogosítvány is szükséges lehet. A munkáltatónak minden esetben ellenőriznie kell, hogy a munkavállaló rendelkezik-e a megfelelő papírokkal, minősítésekkel.
  • Üzemben tartótól írásos megbízás. Jogszabályi előírás az is, hogy a munkáltatónak (üzemben tartónak) írásban kell kijelölnie, ki jogosult az adott gép kezelésére. Ezzel jól behatárolható a felelősség, és utólag igazolható, ki működtette a gépet egy-egy munkafázis során.
  • Munkavédelmi oktatás megléte. Az a munkavállaló, aki a gépet kezeli, köteles részt venni a munkáltató által szervezett munkavédelmi oktatáson. Ezen elsajátítja a biztonságos üzemeltetéshez és baleset-megelőzéshez szükséges ismereteket, továbbá megismeri a vonatkozó belső utasításokat és szabályrendszert.

Gépkezelői munkakörök betöltéséhez szükséges végzettségek

Az egyes gépcsoportokhoz kapcsolódó végzettségek és képesítések sokszor jogszabályban rögzítettek, ezért a munkáltató nem dönthet szabadon arról, hogy melyik képesítési szintet fogadja el megfelelőnek. A különféle képesítések és bejegyzések (ideértve a Nemzeti Közlekedési Hatóság, röviden NKH által kiadott jogosítványokat is) garantálják, hogy a gépkezelő rendelkezik a szükséges ismeretekkel és gyakorlattal. A leggyakrabban szükséges képzésekre és a szakképesítésekre példa a következő táblázat:

Megnevezés A szakképesítéssel betölthető munkakör(ök)
Földmunkagép és hasonló könnyű- és nehézgép kezelője Alapozás, közmű- és fenntartási-gép kezelő
Daru, felvonó és hasonló anyagmozgató gép kezelője Emelőgépkezelő (kivéve targonca)
Energetikai gép kezelője Energiaátalakító-berendezés kezelője
Cement-, kő- és egyéb ásványianyag-feldolgozó gép kezelője Építésianyag-előkészítő gép kezelője
Földmunkagép és hasonló könnyű- és nehézgép kezelője Földmunka-, rakodó- és szállítógép kezelő
Targoncavezető Targoncavezető
Földmunkagép és hasonló könnyű- és nehézgép kezelője Útépítő- és karbantartógép kezelő

A szükséges jogosítványok és képesítések kiadásában szigorú rend érvényesül; ezek meglétével biztosítható, hogy a kezelő tudatosan és biztonságosan használja a rá bízott gépet. Ezen felül az NKH számos munkakörben külön vizsgakövetelményeket határozhat meg. A munkáltatónak ezért mindig időben kell tájékozódnia a hatályos előírásokról, és ha új gépet vagy berendezést állít üzembe, pontosan meg kell vizsgálnia, hogy a kezelőnek milyen kiegészítő képesítésre lehet szüksége.

Orvosi vizsgálatok célja

Az orvosi alkalmassági vizsgálatok elsődleges feladata, hogy kiszűrjék a munkakör ellátására való alkalmatlanságot, illetve időben figyelmeztessenek minden olyan fizikai vagy mentális kockázati tényezőre, amelyet a munkáltatónak vagy a munkavállalónak tudnia kell. A vizsgálatok több csoportba oszthatók:

a) Munkaköri alkalmassági vizsgálat: annak megállapítása, hogy a dolgozó egészségi és pszichés állapota alapján képes-e ellátni az adott munkakört.

b) Szakmai alkalmassági vizsgálat: akkor történik, ha valaki egy szakma elsajátítását kezdi meg, vagy épp átképzés alatt áll, és szükség van az orvosi véleményre.

c) Személyi higiénés alkalmassági vizsgálat: kiemelt járványügyi kockázatú munkakörökben végzett tevékenység esetén fontos, hogy a fertőzésveszély minimális legyen.

A munkaköri alkalmassági vizsgálaton az üzemorvosnak ismernie kell az adott munkakör pontos követelményeit, azt, hogy a gépkezelő milyen jellegű feladatokat végez, milyen munkakörnyezetben dolgozik, és milyen egészségi követelmények hárulnak rá. Így a vizsgálat is célzottan fel tudja mérni, hogy a dolgozó alkalmas-e az adott munkára, vagy szükséges-e bármiféle korlátozás, speciális védőeszköz, netán másik munkakörbe helyezés.

Előzetes, időszakos és rendkívüli orvosi vizsgálatok

A személyi munkaköri alkalmassági vizsgálatokat jogszabályi keretek írják elő, és ezek több típust különböztetnek meg. A legfontosabbak az előzetes, az időszakos és a rendkívüli vizsgálatok.

  • Előzetes orvosi vizsgálat: A munkavégzés megkezdése előtt el kell végezni. Olyankor is kötelező, amikor a már meglévő munkavállaló munkaköre vagy munkahelye jelentősen megváltozik, például raktárosi pozícióból targoncavezetői munkakörbe kerül valaki. Ez biztosítja, hogy az új feladathoz való alkalmasságot orvosi oldalról is megerősítsék.
  • Időszakos orvosi vizsgálat: Rendszeres ismétlő jellegű vizsgálat, mellyel felmérik, hogy a dolgozó továbbra is megfelel-e a munkaköri követelményeknek. Vannak olyan speciális munkakörök, ahol évente kötelező, különösen ha fokozott baleseti veszéllyel járó tevékenységről van szó, vagy a munkavállaló 50 év feletti. Szakmai tapasztalat szerint ez a megelőzés egyik alappillére: ha az alkalmassági vizsgálaton időben felismernek egy romló egészségi állapotra utaló jelet, meg lehet előzni a komolyabb problémákat.
  • Rendkívüli orvosi vizsgálat: Ha olyan váratlan helyzet áll elő, ami felveti, hogy a dolgozó alkalmatlanná válhatott az adott munkakörre (például egy súlyos baleset, eszméletvesztés, 6 hónapnál hosszabb munkamegszakítás stb.), akkor soron kívüli vizsgálat szükséges. Ugyanígy kezdeményezhető rendkívüli vizsgálat a munkavállaló kérésére is, ha úgy érzi, megváltozott fizikai vagy szellemi állapota miatt kockázatnak van kitéve ő maga vagy a környezete.

Ezen felül külön jogszabályok alapján záró vizsgálat és pályaalkalmassági vizsgálat is előfordulhat. Előbbi például akkor kötelező, ha valaki hosszabb ideig rákkeltő anyagokkal dolgozott (például benzolt használt, vagy ionizáló sugárzás érte), és a munkaviszony megszűnésével záróvizsgálattal ellenőrzik az egészségi állapotot. A pályaalkalmassági vizsgálat jellemzően egy új szakma elsajátításához vagy a meglévő hivatás kiterjesztéséhez kapcsolódik, amikor fontos tisztázni, hogy az adott személy alkalmas-e az adott pályán való elhelyezkedésre.

A munkáltató törvényben meghatározott oktatási kötelezettségei

A biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés egyik kulcsa a folyamatos és minőségi munkavédelmi oktatás. A munkáltató feladata gondoskodni arról, hogy minden dolgozó, aki belép a munkahelyre vagy aki feladatot vált házon belül, pontosan ismerje:

  • a munkahelyen és az adott munkakörben előforduló veszélyforrásokat,
  • a balesetmegelőzési szabályokat,
  • a szükséges egyéni védőeszközök használatát,
  • a vészhelyzetekre vonatkozó teendőket (például tűz esetén, géphiba esetén követendő protokoll),
  • az esetleges munkafolyamatokkal kapcsolatos speciális utasításokat.

Az oktatás mindig a rendes munkaidőben történik, és a munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a munkavállaló ténylegesen elsajátítsa az elméleti és gyakorlati tudnivalókat, ellenkező esetben nem láthatja el önállóan a munkát. Például egy új gép üzembe helyezésekor szintén kötelező friss oktatást tartani, mert a dolgozóknak tisztában kell lenniük a munkaeszköz jellemzőivel, veszélyforrásaival és a kezelési utasításokkal. Ugyanez a helyzet, ha új technológia kerül bevezetésre, vagy jelentős változtatásokat hajtanak végre a meglévő munkafolyamatokban.

Az oktatást célszerűen tervezni kell, időnként ismételni, és jegyzőkönyvben, oktatási naplóban dokumentálni, amely tartalmazza a résztvevők aláírását, az oktatás időpontját, helyszínét és a tárgyalt témákat. A naprakész dokumentáció nem csupán jogszabályi követelmény, hanem a munkáltató számára is fontos eszköz. Egyrészt a védelmet is szolgálja (hiszen egy esetleges baleset után a hatóságok kikérhetik ezeket az iratokat), másrészt nyomon követhető általa, milyen ismereteket, milyen időközönként és kinek oktattak le.

A munkavédelmi oktatás helye, ideje és típusa

A munkavédelmi oktatásnak több fajtáját különíthetjük el. Bár a törvényben részletesen szerepel a kötelezettség, a következő pontok segítenek átlátni, mikor milyen oktatási típust tartunk indokoltnak:

  1. Előzetes munkavédelmi oktatás. A munkaviszony létesítését vagy a munkakör megváltoztatását megelőzően zajlik. Ilyenkor bemutatják a munkavégzés helyét, az ott lévő gépeket, eszközöket, a baleseti veszélyeket és a gépek kezelésének szabályait. Például egy asztalos műhelyből az építési helyszínre áthelyezett dolgozó is más típusú kockázatokkal találja szembe magát, ezért új oktatásra van szükség.
  2. Időszakos munkavédelmi oktatás. A munkabiztonsági szabályok, valamint a dolgozók ismereteinek rendszeres frissítése és szinten tartása érdekében szükséges. A jogszabályok is előírhatják, hogy meghatározott időnként (például évente) újra át kell tekinteni a munkavédelmi előírásokat, különösen veszélyes körülmények között dolgozó munkavállalók esetében. Ezek az alkalmak arra is szolgálnak, hogy a gyakorlati tapasztalatokat és az esetleges baleseti példákat közösen kiértékeljék.
  3. Rendkívüli munkavédelmi oktatás. Akkor kerül rá sor, ha valamilyen súlyos munkabaleset, veszélyes üzemzavar, vagy más rendkívüli esemény történik, amely újra rávilágít a hiányzó ismeretekre. Ha például súlyos üzemi baleset következik be, ez alkalmat teremt arra, hogy minden munkavállaló frissítse a tudását, és átgondolják, hogyan lehet elkerülni a hasonló eseményeket. Ilyenkor gyakran egy-egy konkrét esettanulmány alapján elemzik a hibákat és azt, hogy milyen megelőző lépésekkel lehetett volna a balesetet kivédeni.

Fontos kiemelni, hogy a munkáltató felelőssége a munkavállalók védelmében nem merül ki a szabályok átadásában: figyelni kell arra is, hogy ezek az ismeretek valósággá váljanak a munkafolyamatokban. A munkavédelmi oktatás hatékonyságát ezért a gyakorlatban is meg kell erősíteni, például belső felügyelettel, rendszeres ellenőrzéssel, a munkavédelmi előírások betartásának figyelemmel kísérésével.

Munkáltató dokumentációs kötelezettsége és ellenőrzése

Ma már a munkavédelmi szabályozásban nemcsak az oktatás tényének, hanem annak dokumentálásának kötelezettsége is szerepel. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatónak oktatási naplót, jelenléti íveket vagy más hivatalos feljegyzést kell vezetnie arról, hogy mely dolgozó pontosan mikor, milyen formában, milyen tartalommal vett részt munkavédelmi oktatáson. Amennyiben valamilyen munkabaleset utólag kivizsgálásra kerül, a hatóságok részletesen megvizsgálják a munkáltató munkavédelmi intézkedéseit, valamint a dokumentációt, így kiderülhet, hogy a munkaadó megtartotta-e és megfelelően rögzítette-e az oktatásokat.

Ebből a szempontból a munkáltatónak célszerű nemcsak papíron teljesíteni a kötelezettséget, hanem gyakorlatban is lebonyolítani az oktatásokat, valamint meggyőződni arról, hogy a dolgozók valóban elsajátították a szabályokat. Például munkavédelmi vizsga vagy gyakorlati bemutató előírása is jó módszer annak felmérésére, hogy mennyire rögzültek az elhangzottak. A munkaköri felettessel, a munkavédelemért felelős személlyel vagy a munkacsoporttal együttműködve lehet a legjobban ellenőrizni, mennyire sikeresen épül be a megszerzett tudás a napi munkába.

Rendkívüli munkavédelmi oktatás és annak indokoltsága

Mint említettem, a rendkívüli oktatás többek között súlyos baleset, üzemzavar vagy egyéb kritikus esemény bekövetkezésekor válik kulcsfontosságúvá. Ilyenkor a cél kettős: egyrészt a dolgozóknak át kell tekinteniük, milyen körülmények vezettek a nemkívánatos helyzethez, másrészt új vagy hangsúlyosabb ismereteket kell szerezniük arról, hogyan előzhetik meg a hasonló eseteket. A rendkívüli oktatás során olyan témák kerülhetnek felszínre, mint:

  • védőeszköz-használat hiányosságai,
  • kommunikációs zavarok a munkatársak között,
  • a munkaeszköz műszaki állapotának problémái,
  • a veszélyforrások helytelen felmérése,
  • a baleseti körülmények helytelen kezelése (például nem történt azonnali veszélyelhárítás),
  • egyéb szervezési vagy emberi tényezők, amelyek hozzájárulhattak a balesethez.

A rendkívüli oktatás ilyen értelemben sokszor interaktív formában történik: csoportos megbeszélést vagy akár szimulációt is beiktathat a munkáltató, ezzel elősegítve a gyakorlati tanulást. A lényeg, hogy a dolgozók a valós példákon keresztül értsék meg a kockázati tényezőket és a helyes védekezési módokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ilyen jellegű tanulás hosszabb távon is rögzíti a helyes munkahelyi magatartást és a szabályok betartását.

Összefoglaló gondolatok a gépkezelésről és a munkavédelemről

Az ipari környezetben dolgozó gépkezelők munkája rendkívüli felelősséggel jár. A gépek helytelen kezelése, a figyelmetlenség vagy a védőfelszerelések hiánya súlyos anyagi károkat, egészségkárosodást és akár halálos balesetet is eredményezhet. Ezért a törvényalkotók úgy alakították ki a szabályrendszert, hogy már a munkakör betöltésekor biztosan csak olyan személyek kerülhessenek a gépek mellé, akik betöltötték a 18. életévüket, orvosi alkalmasságukat igazolták, és rendelkeznek a szükséges képesítésekkel. A munkavédelmi oktatások folyamatos, rendszeres és alapos megtartása mind a munkaadó, mind a munkavállaló közös érdeke, hiszen a munkahelyi balesetek és megbetegedések elkerülése nem csupán emberi, de gazdasági szempontból is kiemelt cél.

A munkáltatói felelősség nem áll meg a szabályok kiosztásánál. Dokumentált, valódi és hatékony munkavédelmi oktatásra van szükség, amelyet időről időre frissíteni kell, különösen ha jelentős változások állnak be a munkahelyen: új gép érkezik, más anyagokat használnak fel, vagy teljesen új technológiai folyamatot vezetnek be. A dolgozónak is tudnia kell, hová fordulhat kérdéseivel, vagy milyen lépéseket kell követnie rendkívüli helyzetben. A jogalkotók ráadásul azt is előírják, hogy a munkáltató alkalmassági vizsgálatokkal rendszeresen ellenőriztesse a dolgozók egészségi állapotát, és ezzel is minimalizálja a kockázatokat.

Az egészséges, biztonságos munkakörnyezet megteremtése közös érdek: a munkáltató ily módon megelőzi a hosszú kieséseket és az esetleges jogi következményeket, a munkavállaló pedig a saját testi épségét védi azzal, hogy betartja a munkavédelmi előírásokat.

A gépkezelői munkakörre tehát nem véletlen, hogy viszonylag szigorú személyi, orvosi és oktatási követelményeket támasztanak. E követelmények betartása hosszú távon azt eredményezi, hogy a termelés folyamatos és biztonságos, a vállalat jó hírnévnek örvend, és kevesebb munkahelyi baleset történik. Így minden szempontból hasznos, ha a munkáltató gondoskodik a megfelelő személyzeti kiválasztásról, a rendszeres orvosi alkalmassági vizsgálatokról és a megkövetelt munkavédelmi oktatásokról.

Végül fontos hangsúlyozni, hogy a munkavédelmi kultúra fejlesztése nem állhat meg a jogszabályok teljesítésénél. A modern szervezetekben egyre nagyobb jelentőséggel bír a dolgozói elégedettség, a csapatszellem és a következetes, együttműködésen alapuló vezetési szemlélet. Ennek része az is, hogy a munkavállalók mernek kérdezni, jelzik a problémákat és javító javaslatokkal élnek, ha valami nincs rendben a gépek kezelésével vagy a munkafeltételekkel kapcsolatban. Ezzel a szemlélettel lehet valóban hatékonyan megelőzni a baleseteket, és hosszú távra stabil, megbízható cégműködést biztosítani.

Összességében tehát a gépkezelői munkakör betöltésének személyi feltételei, a munkavédelmi oktatások fajtái és az orvosi alkalmassági vizsgálatok rendszere mind arra szolgálnak, hogy a munkavállaló felkészülten, egészségét és testi épségét óvva, magas szakmai színvonalon lássa el a rábízott feladatokat. A munkáltató felelős ezért a folyamatért, és ha jól végzi a dolgát, akkor a termelékenység, a munkahelyi hangulat és az üzleti eredményesség is kedvezően alakul.

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024