Miért éri meg a targoncavezetői képzésbe invesztálni?

Címszavakban

Amikor a vállalkozásod bővítése, hatékonyságának növelése vagy a munkavállalóid fejlesztése kerül terítékre, érdemes megvizsgálnod, milyen előnyöket jelenthet egy jól megszervezett targoncavezetői képzés. A modern logisztikai folyamatokban a targoncák központi szerepet töltenek be: nélkülük a raktározás, az anyagmozgatás és a gyártósori ellátás elképesztően nehézkessé válna. Én úgy látom, hogy a targoncavezetői tanfolyam által nyújtott kompetenciák és kiegészítő készségek (például biztonságtudatos szemlélet, hatékony rakodási technikák) nemcsak a munkaerő, hanem a cég egészének versenyképességét növelik. Ebben a cikkben azt szeretném részletesen kifejteni, hogy miért éri meg – pénzügyileg, stratégiailag és humán szempontból – beruházni a targoncavezetői képzésbe.

A targoncavezetői képzés alapjai

Első ránézésre a targoncavezetői képzés nem tűnik túlságosan bonyolultnak. Általában tartalmaz elméleti és gyakorlati modulokat is, ahol a hallgatók megismerkednek a gép felépítésével, a balesetmegelőzéssel, valamint azokkal a logisztikai és rakodási folyamatokkal, amelyek elengedhetetlenek a hatékony és biztonságos munkavégzéshez. Megfigyelve a képzési piacot, azt látom, hogy egyre több tanfolyamszervező nyújt komplex programokat: nem csak az alapokat tanítják, hanem a modern raktártechnológiákat és a digitalizációs lehetőségeket is bemutatják. Szerintem ez különösen fontos, mert a vállalatok ma már nem „csak” targoncát üzemeltetnek, hanem a teljes logisztikai rendszerbe integrálják ezt az eszközt. Ehhez pedig hozzátartozik a szoftveres nyilvántartás, az automatikus készletkezelés és a különféle szenzoradatok használata is.

Egy 2024-es európai felmérés szerint egyre több vállalkozás (főként a közepes és nagyobb méretűek) úgy tekint a targoncavezetői képzésre, mint egy belépő szintű menedzsmenteszközre. Vagyis nemcsak a szükséges jogosítvány megszerzése a cél, hanem az átfogó, magas minőségű tudás átadása, amely nagyban hozzájárul a raktár működésének optimalizálásához. Véleményem szerint ez azért is kiemelt szempont, mert nem mindegy, hogy a munkavállalók hogyan illesztik be a tanultakat a mindennapi gyakorlatba. Egy jó képzés szemléletformáló erővel bír.

Biztonság és balesetmegelőzés

Számomra a biztonság az egyik legfontosabb érv a targoncavezetői képzés mellett, ugyanis a nem megfelelően képzett kezelők jelentős kockázatot jelentenek a munkafolyamatok során. Egy targonca hatalmas tömegű árut és anyagot emelhet, és ha a vezetője nem rendelkezik kellő tudással, pillanatok alatt komoly baleset alakulhat ki. Ezeknek nemcsak anyagi, hanem jogi és humán következményei is lehetnek. Egy 2023-as magyar munkaügyi statisztika szerint a raktári balesetek mintegy 60%-a elkerülhető lenne, ha a dolgozók részletesebb gyakorlati és elméleti oktatásban részesülnének.

A targoncavezetői tanfolyamok a biztonsági ismereteket állítják a középpontba. Szisztematikusan megtanítják a helyes emelési technikát, a teher helyes elosztását, valamint a vészhelyzeti megoldásokat is. Tudnod kell, hogy az adott raktár adottságai, a polcrendszer kialakítása vagy épp a folyosók szélessége mind befolyásolják azt, hogy milyen vezetési technikát kell alkalmazni. A balesetek megelőzésével nemcsak a személyi sérülések számát csökkented, hanem a gépek meghibásodását is. Hosszú távon így minden befektetett forint többszörösen megtérül.

A jogszabályi háttér – kötelezettségek és lehetőségek

Sok helyen előírás, hogy csak olyan munkavállalók vezethessenek targoncát, akik rendelkeznek az ehhez szükséges képesítéssel és jogosítvánnyal. A vállalatoknak – bizonyos munkakörök esetében – törvényi kötelezettségük gondoskodni arról, hogy a dolgozók megfelelő szaktudással és tanúsítvánnyal rendelkezzenek. Amennyiben ezt elmulasztják, komoly bírságokra és jogi következményekre számíthatnak. Gyakori eset az is, hogy egy-egy megrendelő már az ajánlatkérésnél vagy a szerződés megkötésénél rákérdez arra, hogy a szolgáltató mennyire képzett személyzettel dolgozik. Ha a válasz bizonytalan, könnyen megeshet, hogy nem te kapod meg a projektet.

Én személy szerint azt is fontosnak tartom, hogy ne csak a minimális előírásokat teljesítsd, hanem egy lépéssel előrébb járj. Ha a cégednél magasabb szintű tudással rendelkező, célirányosan képzett targoncavezetők dolgoznak, az nem csak jogi szempontból előny: ez a kiválósági mutató a versenyképességedet is növeli. Az üzletfelek és az együttműködő partnerek is jobban bíznak abban a cégben, amely nyíltan vállalja, hogy kiemelt figyelmet fordít a dolgozók képzésére és fejlesztésére.

Hatékonyságnövelés a raktározásban

Számtalan vállalatnál megfigyeltem, hogy a raktári folyamatoknál sokkal nagyobb hangsúly kerül a hatékonyságra. Vagyis gyorsabban, kevesebb hibával és magasabb minőségben kell eljuttatni az árut A pontból B pontba. A targoncavezetői képzésbe való befektetés kulcsfontosságú lehet ebben, mert:

  • Kezelői szakértelem: A jól képzett targoncások tudják, hogyan lehet a leghatékonyabban rakodni, ami gyorsabb ciklusidőt és rövidebb várakozási időt eredményez.
  • Optimális rakodási technikák: A tanfolyamon elsajátított módszerekkel elkerülhetők a raklapok vagy a termékek sérülései, ami jelentős anyagi megtakarítást hozhat.
  • Fenntartható géphasználat: Az eredményesebb munkavégzés során a targoncák motorja és egyéb alkatrészei is hosszabb élettartamra számíthatnak, hiszen kevesebb a felesleges használat.

Egy 2025-ös európai logisztikai kutatás arra mutatott rá, hogy a képzett targoncavezetők akár 10-15%-kal is csökkenthetik a raktárban eltöltött ciklusidőt. Gondolj bele, mennyit jelent ez éves szinten a munkaerő óradíját, a gépterhelést és a késések miatti esetleges kötbéreket figyelembe véve. A hatékonyság ráadásul nemcsak abban érhető tetten, hogy kevesebbet áll a gép, hanem abban is, hogy a folyamatok jobban szervezhetők, és a dolgozók közti kommunikáció is javul.

Költségek és megtérülés

Természetesen érthető, ha elsőként a költségek merülnek fel kérdésként. Mennyibe kerül a targoncavezetői képzés? Általában néhány tízezer forinttól kezdve akár több százezer forintig is terjedhet, attól függően, hogy milyen szintű tanfolyamról és milyen képzési csomagról van szó. Ha azonban a teljes képet nézed, és beleszámolod a csökkenő baleseti kockázatot, a hatékonyabb munkavégzést, valamint az esetleges bírságok elkerülését, akkor belátható, hogy a kezdeti befektetés rövid időn belül megtérül.

Személyes véleményem alapján egy rendszeresen használt targonca esetében a jól képzett kezelő akár havi több tízezer forintnyi káreseménytől is megóvhatja a munkahelyet, például úgy, hogy megfelelő technikával emel és óvja a polcrendszert, a termékeket. Ha mindehhez hozzávesszük az esetleges baleseti károkat (amelyek nagyban kihatnak a cég hírnevére és a dolgozók elégedettségére is), akkor még nyilvánvalóbbá válik, hogy a képzésbe fektetett pénz jóval nagyobb összeget takarít meg hosszú távon.

A munkavállalói elkötelezettség növelése

Az emberi oldalról közelítve is komoly értéket képvisel a targoncavezetői képzés. Gondolj bele: a munkavállalók jelentős része nagyra értékeli, ha a cég lehetőséget biztosít számukra a fejlődésre és szakmai előrelépésre. Egy felmérés szerint azok a dolgozók, akik részesülhetnek valamilyen továbbképzésben, 25%-kal nagyobb valószínűséggel maradnak a munkahelyükön hosszabb távon. A targoncavezetői tanfolyam egyértelmű üzenetet közvetít feléjük: a vállalat értékeli és szükségesnek tartja a szakértelmüket, hajlandó invesztálni az ő fejlődésükbe.

Üzleti coachként én azt látom, hogy egy képzési projekt során a csapatszellem is erősödik. A közös tanulás, a vizsgára való felkészülés, és a sikeres teljesítés mind olyan közösségi élményt nyújt, amely kihat a vállalati kultúrára. Ezek az élmények növelik a munkavállalók lojalitását és elégedettségét, ami hosszabb távon kevesebb fluktuációt, stabilabb munkaerőpiaci jelenlétet és végső soron kevesebb toborzási költséget eredményez.

Képzett targoncavezetők és a logisztikai digitalizáció

Ma már a targonca sem csak egy „egyszerű gép”, hanem a logisztikai folyamatokba integrált, szoftveres támogatással működő eszköz. Gondolj a készletkezelő rendszerekre, a valós idejű nyomon követésre vagy az automatizált adatgyűjtésre. Ezekben a rendszerekben a targoncavezető aktív szereplő: a szenzoros adatokat figyeli, beolvassa a vonalkódokat, és gyorsan reagál, ha valahol eltérés mutatkozik. Egy modern targoncavezetői képzés ezért gyakran kiterjed a digitális eszközök és platformok használatára is. Ez a tudás könnyebbé teszi a cég számára, hogy később nagyobb hatékonysággal vezesse be a legújabb logisztikai és vállalatirányítási rendszereket.

Szerintem nem elhanyagolható az sem, hogy a jövőben egyre inkább előtérbe kerülnek az intelligens, részben autonóm targoncák. Már most kísérleti fázisban vannak azok az eszközök, amelyek képesek szenzorok alapján automatikusan fékezni, kormányozni vagy a polcok közötti navigációt részben átvenni a gépkezelőtől. Egy képzett targoncás sokkal könnyebben alkalmazkodik ezekhez a változásokhoz, mivel rendelkezik a szükséges elméleti és gyakorlati alapokkal. Ez hosszú távon is jövőbiztossá teszi a munkaerőt és magát a vállalatot is.

Pszichológiai és szervezeti szempontok

Ha olyan munkakört bízol az alkalmazottadra, amelyet csak alapos felkészülés után tud biztonságosan ellátni, és mindehhez megkapja tőled a megfelelő képzési támogatást, azzal közvetetten a pszichológiai komfortérzetét is növeled. A jó képzés csökkenti a bizonytalanságot, magabiztosabbá teszi a dolgozót, és ezáltal kevesebb stresszt él át a mindennapi munka során. A vállalat egésze szempontjából ez azt jelenti, hogy a munkahelyi légkör kiegyensúlyozottabb, a csapattagok kölcsönösen támogatják egymást, sőt, kevesebb lehet a konfliktus.

Egy 2023-ban végzett szervezetpszichológiai felmérés azt mutatta, hogy a raktári dolgozók 70%-a kevesebb munkahelyi stresszt tapasztalt, miután befejezte a targoncavezetői képzést, és célirányosan, új rendszerek és szabályok szerint végezhette a munkáját. Az átlátható, jól meghatározott munkafolyamatok és a tudatosan felépített kompetenciafejlesztés segítenek abban, hogy a vállalat folyamatosan fejlődni tudjon mind teljesítményben, mind emberi tényezőben. Nem véletlen, hogy egyre több cég HR-stratégiájában kiemelt helyet kapnak a belső képzések.

A célzott továbbképzések szerepe

A targoncavezetői képzésnek ráadásul léteznek haladó szintű változatai is, amelyek kifejezetten a speciális területekre fókuszálnak – például veszélyes anyagok mozgatása, extrém környezeti viszonyok közötti raktározás vagy éppen az automatizált logisztikai rendszerek kezelése. Ilyenkor a résztvevők olyan plusztudáshoz jutnak, amely magasabb hozzáadott értéket képvisel a cég életében, és külön versenyelőnyt jelenthet a piacon. Szerintem ezek a specifikus tanfolyamok különösen hasznosak olyan vállalkozásoknál, amelyek valamilyen egyedi területen működnek. Nemcsak a mindennapi folyamatok lesznek biztonságosabbak és hatékonyabbak, de a cég brandje is erősödik. Ha elmondhatod, hogy „Nálunk minden munkatárs magas szinten képzett, és speciális feladatokat is profi módon meg tudunk oldani”, az egyértelmű piaci előnyt jelent.

A továbbképzések során általában nagy hangsúlyt kap a gyakorlati oktatás, ahol a dolgozókat életszerű helyzetek elé állítják. Például megtanulhatják, miként kell emelni, rakodni szélsőségesen szűk helyeken, vagy hogyan oldható meg a mozgás közbeni ellenőrzés, ha a raktárban többfajta targonca dolgozik egyszerre. Mivel ezek a tanfolyamok általában modulárisak, könnyen beilleszthetők a vállalat mindennapjaiba, anélkül hogy hosszabb időre le kellene állítani a termelést vagy a raktári tevékenységet.

Társadalmi és gazdasági előnyök

A targoncavezetői képzés nem csupán vállalati, hanem tágabb társadalmi szinten is hasznos. A munkanélküliség csökkentésében, az emberek mobilitásának növelésében és a szakképzett munkaerő biztosításában is jelentős szerepe van. Egy jól elérhető, minőségi targoncavezetői tanfolyam sokaknak ad esélyt a szakmai előrelépésre, vagy épp egy teljes karrierváltásra. Neked mint vállalkozásnak pedig előny, hogy egy dinamikus, folyamatosan frissülő munkaerőpiacról válogathatsz, és megtalálhatod azokat a munkatársakat, akik elkötelezettek és tanulni vágyók.

Üzleti coachként gyakran hangsúlyozom, hogy a cégeknek érdemes mentorprogramot is beilleszteni a targoncavezetői képzés mellé. Így a tapasztaltabb dolgozók segíthetnek az újonnan végzetteknek abban, hogy zökkenőmentesen illeszkedjenek a vállalat mindennapi rutinjába, és megtanulják azokat a finom szakmai fortélyokat, amelyeket többéves munkatapasztalat során lehet csak elsajátítani. Ez nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem egyfajta belső közösségépítést is támogat, hiszen a dolgozók érzik, hogy számítanak a cégnek, és egymásra is számíthatnak.

Összegzés – a targoncavezetői képzés befektetés a jövőbe

Ha szeretnéd, hogy a vállalkozásod hosszú távon is megőrizze a versenyképességét, akkor a targoncavezetői képzésre nemcsak kötelezettségként, hanem lehetőségként tekints. A gépek kezelésének profi szintű elsajátítása ugyanis nemcsak a termelékenységet növeli, hanem balesetmegelőzési szempontból is óriási előnyt jelent. Azok a munkatársak, akik jól képzettek, magabiztosabbak lesznek, és kevesebb stressz éri őket, miközben a rakodási folyamatokat végzik. Ez pozitív hatással van a munkahelyi légkörre, és olyan vállalati kultúrát alakít ki, amelyben a folyamatos fejlődés és a hosszú távú gondolkodás alapvető értékek.

Pénzügyi oldalról nézve a targoncavezetői tanfolyam megtérülő beruházásnak számít: csökken a sérült áruk és gépek száma, optimalizálódnak a raktári folyamatok, és jelentősen alacsonyabb a balesetek esélye. Egy modern képzés ráadásul beemeli a logisztika digitalizációs aspektusait is, így a vállalat könnyebben adaptálódik az új technológiákhoz. A munkavállalóid szempontjából pedig ez egyértelműen jelzés: értékesek a cég számára, ami a lojalitást és az elkötelezettséget erősíti.

Azok a vállalkozások, amelyek előrelátóan gondolkodnak, nem várnak addig, amíg a konkurencia már régen bevezetett minden fejlesztést. A targoncavezetői képzés egyike azoknak a kulcslépéseknek, amelyeket nem lehet megspórolni, ha hosszú távon is hatékony és biztonságos működést szeretnél. Egyszerre felel meg a jogszabályi elvárásoknak, a piaci trendeknek és az üzleti stratégiai céloknak. Végső soron pedig hozzájárul ahhoz, hogy a márka, amit képviselsz, magasabb szintre kerüljön, miközben a vállalat belső szervezeti struktúrája is erősödik. Ez hosszú távon stabil alapot teremt a növekedéshez és az új piaci lehetőségek kiaknázásához.

„A targoncavezetői képzés ma már nem luxus, hanem versenyképességi alapkövetelmény.”

Ezek a gondolatok talán segítenek abban, hogy átfogó képet kapj a targoncavezetői tanfolyam jelentőségéről. Én hiszek benne, hogy egy jól felépített, a cég igényeihez és értékeihez igazított képzési program új távlatokat nyit meg. Ez a befektetés ugyanis felbecsülhetetlen stratégiai előnyöket hoz magával: a biztonságos és hatékony raktári működéstől kezdve a munkavállalói elégedettség és elköteleződés növeléséig számtalan területen profitálhatsz belőle. A kérdés csak az, hogy mikor teszed meg az első lépést ebbe az irányba.

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024