Melyik targoncára érdemes először megszerezni a jogosítványt?
Sokan, akik be szeretnének lépni a raktári-logisztikai világba, először azzal találkoznak, hogy többféle targoncakategória létezik, és nem feltétlenül egyetlen „általános targonca-jogosítvány” van érvényben. A régi (OKJ-s) rendszerben három jellemző targonca-típus szerinti besorolás létezett, 2022-től azonban a jogszabályok változtak. Ma már a gépcsoportokra (pl. „emelővillás targonca”) vonatkozó képzések és vizsgák vannak érvényben, és a képző intézmények ez alapján szervezik a tanfolyamokat. Ebben a cikkben összefoglalom, melyik targoncakategória lehet a legpraktikusabb elsőként, és miért.
1. Miért létezik többféle targonca-kategória?
A raktári gépek használatát jogszabályi és munkavédelmi szempontok szerint is csoportosítják. A targoncavezetői jogosítvány régebben külön megjelölte, hogy a sofőr „gyalogkíséretű targoncára”, „vezetőállásos targoncára” vagy „vezetőüléses targoncára” kap-e engedélyt. Az új (2022-től életbe lépett) gépkezelői rendszer ennél modernebb, „gépcsoport” alapú besorolásra tért át, ahol például az „emelővillás targonca” általános csoportjába tartoznak a leggyakrabban használt raktári targoncák. Emellett létezhetnek még speciális gépcsoportok (például emelőasztalok, rakodógépek stb.).
Azért különböztetjük meg őket, mert a gépek mérete, konstrukciója, irányítása és a munkavédelmi kockázatok eltérőek. Egy kis „gyalogkíséretű” targonca (az a típus, ahol a kezelő mögötte sétálva vagy ráfellépve irányítja a gépet) lényegesen más kezelési rutinokat és biztonsági szabályokat követel, mint egy zárt fülkével, 2-3 tonnás emelési kapacitással rendelkező villástargonca.
2. A leggyakoribb és legkeresettebb targoncafajta: „vezetőüléses villástargonca”
Ha valaki teljesen kezdő és általános raktári környezetben szeretne elhelyezkedni, akkor a legpraktikusabb a vezetőüléses, homlokvillás targonca kezelői jogosítványát megszerezni elsőként. Ez a típus Magyarországon (és világszerte is) a legszélesebb körben elterjedt, és gyakorlatilag szinte minden raktárban, telephelyen megtalálható. Ezzel a típusú targoncával sokféle feladatot elláthatsz:
- raklapos áru betárolása polcokra,
- kamionok rakodása,
- áru összekészítése,
- egyéb logisztikai feladatok ellátása.
Az ilyen targoncákat gyakran „egyszerű homlokvillás” vagy „frontrakodó” targonca néven is említik. Miért érdemes erre elsőként jogsit szerezni? Mert ezzel a tudással és jogosultsággal a legtöbb munkahelyen azonnal el lehet helyezkedni, és ez számít „belépő szintű” végzettségnek a targoncás szakmában. Ha később speciálisabb gépekkel (például magasemelős tolatargonca, tolóoszlopos targonca) is dolgozni szeretnél, akkor a legtöbb cég biztosít neked kiegészítő képzést házon belül, vagy finanszírozza a bővítő tanfolyamot.
3. Érdemes-e rögtön „mindenre” jogosítványt szerezni?
Korábban egyes tanfolyamok úgy hirdették magukat, hogy rögtön 3 gépcsoportra (gyalogkíséretű, vezetőállásos, vezetőüléses) is megszerezhető a jogosítvány. Ez azért hasznos, mert így a munkavállaló többféle targonca vezetésére jogosult, és szélesebb álláslehetőségek nyílnak előtte. Az új rendszerben is vannak olyan képzési csomagok, amelyek több gépcsoport vizsgáját kínálják egyben (minden géptípusra külön gyakorlati és elméleti rész is lehet). Ha belefér az idődbe és a pénztárcádba, és biztosan tudod, hogy sokféle targoncát szeretnél kezelni, akkor érdemes a komplex tanfolyamot megcéloznod.
Ugyanakkor, ha kifejezetten kezdő vagy, és a munkaerőpiacon gyorsan akarsz elhelyezkedni, a „vezetőüléses villástargonca” (amit néha a köznyelvben 3324-es kategóriának is hívnak, bár ez a régebbi kódszám) a legjobb kiindulópont. Így koncentráltan tanulod meg a legáltalánosabban használt targonca kezelését. Később, 1-2 év tapasztalat után, ha szükséges és van rá igény a munkahelyeden, kiterjesztheted a jogosítványt más géptípusokra (tolóoszlopos, magasemelős, gyalogkíséretű stb.).
4. Mik a tipikus kategóriák a gyakorlatban?
Az új rendszerben a képzőszervek általában a következő gépcsoportokat különböztetik meg:
- Emelővillás targonca (ebbe tartozik a legtöbb, vezetőüléses homlokvillás és tolóoszlopos kivitel),
- Gyalogkíséretű targonca (itt a kezelő gyalogosan, vagy a kis fellépőn állva irányítja a gépet),
- Vezetőállásos targonca (a kezelő álló helyzetben van a gépen),
- Egyéb rakodógépek (pl. teleszkópos rakodó, rakodótraktor, bobcat stb.).
Ezen belül persze lehetnek kisebb eltérések, de a legelterjedtebb formátum, hogy a „villás targonca” jogosítvány a legtöbb beltéri és kültéri homlokvillás típushoz használható.
5. Előnyök, ha először a homlokvillás targoncára teszel vizsgát
- Legelterjedtebb a munkaerőpiacon – rengeteg cégnek van vezetőüléses villástargoncája, így gyorsan lesznek álláslehetőségeid.
- Általános alapokat ad – amint megszerzed ezt a tudást, könnyebben megérted a többi targonca logikáját (kormányzás, emelési mechanizmus, terhelhetőség).
- Gyorsabb képzés – ha egy típust tanulsz, gyorsabban elvégezheted a tanfolyamot, kevesebb vizsgát kell letenned, és hamar munkába állhatsz.
- Későbbi specializáció lehetséges – ha később tolóoszlopos vagy speciális targoncára (pl. oldalvillás, többirányú) is jogosítványt szeretnél, kiegészítő tanfolyamot végezhetsz, de az alaptudás már meglesz.
6. Ha a cégnél más típusú targonca is kellene
Előfordulhat, hogy egy cég például gyalogkíséretű targoncákat és vezetőüléses villástargoncát is használ, és elvárja, hogy mindkettőt tudd kezelni. Ilyenkor általában azt ajánlják, hogy olyan képzésre jelentkezz, ami egyből két gépcsoportot fed le (pl. gyalogkíséretű + vezetőüléses). A tanfolyam néhány nappal vagy héttel hosszabb lesz, és a vizsga során is két géptípuson kell bizonyítanod a gyakorlati felkészültséged. Viszont a megszerzett jogsi kétféle targonca kezelésére jogosít, ami még versenyképesebb a munkaerőpiacon.
Sokszor a munkáltató is támogatja ezt, akár úgy, hogy állja a tanfolyam költségét, vagy tanulmányi szerződést köt veled. Ez remek lehetőség, ha hosszú távon tervezel az adott cégnél, és ők használnak különböző raktári gépeket.
7. Összefoglalás
Ha teljesen kezdőként szeretnéd magad targoncavezetőként képezni, a legjobb kiindulópont a vezetőüléses villástargonca jogosítvány megszerzése. Ez a legáltalánosabb és legnagyobb kereslettel bíró kategória, amellyel a legtöbb raktári, telephelyi munkára felkészülhetsz. Később, ha a munkád vagy az érdeklődésed megkívánja, további képzésekkel bővítheted a kompetenciáidat, például tolóoszlopos targoncára vagy gyalogkíséretű típusra.
Természetesen, ha eleve tudod, hogy olyan munkahelyre pályázol, ahol szinte kizárólag gyalogkíséretű vagy vezetőállásos targonca van, akkor érdemes lehet arra célzottan menni. De általánosságban a “homlokvillás, vezetőüléses” opció a legsokoldalúbb. Mindenképp nézd át a tanfolyamok leírását, mert egyes helyeken **kedvezményesen** megszerezhetsz több típust is egyben, és a munkaerőpiacon így rugalmasabb lehetsz. Azonban a gyorsabb elhelyezkedés és a leghasznosabb induló tudás szempontjából első lépésként a vezetőüléses villástargoncát ajánlom.
Végül, ne feledd, hogy a jogosítvány megszerzésekor legális feltételek is vannak: legalább 18 éves életkor, orvosi alkalmassági igazolás, és sikeres elméleti-gyakorlati vizsgák. Amint ezek megvannak, remek lehetőségeid lesznek a raktári-logisztikai karrier elindításához!