Hogyan készítse fel targoncáját a télre?

Címszavakban

A téli időszak komoly kihívást jelent a targoncákkal dolgozó vállalkozások számára. A hideg, a csapadék és a csúszós utak növelik a baleseti kockázatot, emellett a gépek is könnyebben meghibásodhatnak. Néhány fontos előkészülettel azonban biztosíthatod, hogy targoncáid a zord időjárásban is a legjobb formájukat hozzák. Ebben a rövid útmutatóban áttekintjük, milyen lépésekkel tarthatod fenn a maximum hatékonyságot és biztonságot, még a téli szezonban is.

Kövesse az időjárás-előrejelzést!

Az egyik legalapvetőbb, mégis leggyakrabban elhanyagolt feladat a mindennapos időjárás-figyelés. Ha előre tudod, hogy a következő napokban erős hóesés, ónos eső vagy fagy várható, fel tudsz készülni rá – például áttervezheted a kültéri munkafolyamatokat, vagy gondoskodhatsz a szükséges tartozékokról és védőfelszerelésekről. Zord időben a biztonság és a megelőzés legyen a fő szempont:

  • Erős szél vagy köd esetén ne végezz magasemelésű munkákat a szabadban.
  • Fokozott óvatossággal és lassabb sebességgel közlekedj csúszós útviszonyok között.
  • Amennyiben kültéri tolóoszlopos targoncát üzemeltetsz, gondold át, hogy biztonságos-e a használata vagy érdemesebb alternatív megoldást választani.

Szervizeltesse folyamatosan gépeit!

A targonca-flotta állapotának folyamatos ellenőrzése egész évben fontos, de télen különösen kritikus. Nem csak a megszokott műszaki ellenőrzéseket kell elvégezni, hanem érdemes a téli időjárásra szabott karbantartásra is figyelni:

  • Fagyálló folyadék: Mind a motor, mind a szélvédőmosó (ha van ilyen) szükséges folyadékszintjét ellenőrizd.
  • Gumiabroncsok állapota: Elengedhetetlen a megfelelő mintázat és a gumik felületének épsége. Nedves, jeges útfelületen az apró sérülések is komoly csúszásveszélyhez vezethetnek.
  • Lámpák és világítás: Rövidebb nappalok, ködös, szürkés időjárás – mind indokolja, hogy a fényszórók, hátsó- és helyzetjelző lámpák tökéletesen működjenek.
  • Napi műszak előtti ellenőrzés: Ellenőriztesd a hűtő-, fék- és hidraulikaolaj szinteket, valamint jegyezz fel minden észlelt rendellenességet a gépnaplóban.

A STILL intelligens vezetőtámogató rendszerei – ha a targoncád ilyen eszközökkel felszerelt – nagy segítséget nyújthatnak a téli időszakban, hiszen csökkentik a vezetői hibák esélyét és figyelmeztetnek a kritikus helyzetekre. Ugyanakkor ezek a rendszerek csak akkor tudnak jól működni, ha a szenzorok, kamerák és érzékelők tiszták és épek – ezért ügyelj arra, hogy télen se akadályozza őket hó, jég vagy latyak.

Szerezze be a megfelelő tartozékokat!

Egy felkészült targonca nem elég; előfordulhat, hogy kiegészítő tartozékokra is szükség van a zordabb időjárásban. Ilyenek lehetnek:

  • Hóláncok: Ha várhatóan havas, jeges utakon kell dolgozni, a hólánc jelentősen javítja a tapadást.
  • Biztonsági lámpák és extra fényforrások: A korai sötétedés és a rossz látási viszonyok miatt kiemelten fontos a jó láthatóság és megvilágítás.
  • Ülésfűtés vagy kabinfűtés: A vezető kényelme és munkateljesítménye szempontjából sem elhanyagolható, ha megfelelő hőmérsékletet tudunk biztosítani a fülkében.
  • Megfelelő ponyvák, burkolatok: Különösen kültéren dolgozó, nyitott kabinú targoncáknál a jeges eső és hó ellen való védelem létfontosságú lehet.

Képezze a targoncavezetőket!

A professzionális gépkezelő-személyzet minden évszakban elengedhetetlen, télen pedig különösen. Egy téli időszakra fókuszáló képzés során a következőkre érdemes kitérni:

  • Csúszós felületek felismerése és kezelése: Hogyan reagáljon a vezető, ha a targonca megcsúszik, vagy váratlanul jeges felületre ér?
  • Megfelelő sebesség: A jeges-fagyos talajon csökkentett sebességgel, nagyobb követési távolsággal érdemes közlekedni.
  • Korlátozott látási viszonyok: Éles fényváltások, köd vagy hóesés esetén a kezelőnek tudnia kell, hogyan használja optimálisan a lámpákat, mikor álljon meg, és mikor lassítson.
  • Vészhelyzeti protokoll: Milyen lépéseket tegyen a gépkezelő, ha egy targonca elakad a hóban, vagy ha a munka során veszélyhelyzet alakul ki?

A megfelelő képzés nemcsak a balesetveszélyt csökkenti, de magabiztosabb és hatékonyabb munkavégzést is eredményez.

Ellenőrizze az akkumulátorokat!

Az elektromos targoncák téli felkészítése során az akkumulátor különösen fontos tényező:

  • Rövidebb üzemidő: Hidegben az akku gyorsabban veszít a kapacitásából, ezért a napi munkavégzést a megszokottnál óvatosabban tervezd.
  • Hosszabb töltési idő: Ha a töltőhelyiség nincs fűtve, megnőhet a töltés időtartama. Érdemes átgondolni a műszakbeosztást, hogy ne legyen leállás emiatt.
  • Védje az elektromos alkatrészeket: A nedvesség és a pára ellen gondoskodj róla, hogy a fedél zárva maradjon, és a csatlakozók is szárazak legyenek.

A targonca belső elektromos berendezései fokozottan érzékenyek a nedvességre és a hidegre, ezért kiemelten figyelni kell a csapadék (hó, eső) elleni védelemre.

Összegzés

A tél beköszönte nem kell, hogy ijesztő legyen a targoncás munkák szempontjából. Megfelelő előretervezéssel, alapos karbantartással és speciális tartozékok beszerzésével felkészítheted gépeidet az alacsony hőmérsékletre, a csúszós utakra és a nehéz látási viszonyokra. Ne feledd, hogy a rendszeres műszaki ellenőrzések télen még fontosabbak, mint máskor, és a felkészült kezelőszemélyzet akár veszélyes időjárási helyzetekben is biztosabban boldogul. Ily módon a targonca-flotta továbbra is magas hatékonysággal és termelékenységgel tud működni, és a munkahelyi biztonságot sem kell feláldoznod az eredmények oltárán.

Címkék:

Hasonló posztok

Friss cikkek

Céget építek

Népszerű

Milyen targoncát válassz? – Elektromos, gázos vagy dízel?

Amikor a targonca típusok között keresgélsz, valószínűleg hamar feltűnik neked, milyen sok opcióval találkozol: elektromos targonca, gázüzemű targonca, dízel targonca, esetleg speciális feladatokra való hibrid modellek. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de döntő szerepet játszik a választásban a munkahelyed típusa, a költségkereted, a fenntarthatósági elvárásaid és a logisztikai folyamataid összetettsége. Ebben a cikkben...

Hogyan működik egy targonca?

Ha valaha is gondolkodtál azon, hogyan működik pontosan egy targonca, vagy mitől válik hatékony rakodógéppé, akkor jó helyen jársz. Sokan úgy képzelik el, hogy ez a masina csak egy emelőlappal felszerelt „kiskocsi”, pedig valójában meglepően összetett mechanika és sokrétű biztonsági rendszer dolgozik a háttérben. A targonca működése olyan műszaki és ergonómiai megoldások kombinációján alapul, amelyek...

Targoncavezetői jogosítvány megszerzésének folyamata

A targoncavezetői jogosítvány (hivatalos nevén gépkezelői jogosítvány targoncákra) megszerzése 2021–2022-ben átalakult jogszabályi keretek között zajlik. A korábbi OKJ-s Targoncavezető szakképesítés önálló képzésként megszűnt; helyette ma már gépcsoport-specifikus hatósági képzések és vizsgák vannak érvényben. Ez azt jelenti, hogy előzetes szakmai végzettség nélkül is lehetőség van közvetlenül a targoncakezelői tanfolyam elvégzésére és hatósági vizsgára, amelynek sikeres teljesítésével...

5 jel, hogy ideje lecserélni a targoncaflottádat

Vannak olyan helyzetek egy vállalkozás életében, amikor érdemes elgondolkodni azon, vajon a meglévő targoncaflottánk megfelel-e még a folyamatosan változó követelményeknek. A targonca a raktár vagy a telephely igáslova: napi szinten végez nehéz és precíziós munkát. Ahogy telnek az évek, az elavuló gépek egyre több problémát okozhatnak, és ez a pénztárcában, a biztonságban, valamint a működés...

Üzemeltető

Partnereink

© Copyright 2024